Funkcjonariusze celni otrzymają nowe obowiązki
Urzędy i izby celne będą zajmować się czynnościami związanymi z podatkiem od gier. Urzędnicy już są przygotowani do nowych obowiązków, mimo że nie będą zatrudniani nowi pracownicy.
Nowa ustawa o Służbie Celnej, którą w piątek podpisał prezydent, nakłada nowe obowiązki na organy celne. Będą one musiały zająć się sprawami związanymi z podatkiem od gier. Do nowych obowiązków będą przydzieleni pracownicy, którzy dziś w urzędach zajmują się innymi czynnościami. Celnicy nie narzekają. Twierdzą, że do takich zmian już przywykli. To wnioski z sondy DGP przeprowadzonej w izbach celnych.
Gry i zakłady wzajemne
Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej w art. 197 zmieni ustawę o grach losowych i zakładach wzajemnych, nakładając na naczelnika urzędu celnego jako organ właściwy dla podatku od gier dodatkowe, nowe obowiązki w zakresie przyjmowania deklaracji dla podatku od gier, wykonywania czynności sprawdzających oraz orzecznictwa w zakresie podatku od gier. Ponadto, jak tłumaczy Tomasz Kierski z Izby Celnej w Krakowie, naczelnik urzędu celnego będzie przeprowadzał kontrole podatkowe w zakresie podatku od gier. W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa w zakresie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych naczelnik urzędu celnego będzie również finansowym organem dochodzeniowym.
- Natomiast dyrektor izby celnej będzie dodatkowo zajmował się wydawaniem zezwoleń w zakresie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych w zakresie, jakim nie jest zastrzeżone dla ministra finansów. Dyrektor izby celnej będzie również zajmował się poborem podatku od gier oraz jego egzekucją - wymienia Tomasz Kierski.
Przygotowania już trwają
Nasi rozmówcy z izb celnych podkreślali, że w związku z nowymi obowiązkami nie będą zatrudniani nowi pracownicy. Cezary Kosman z Izby Celnej w Poznaniu stwierdza, że powstają zalążki grup ukierunkowanych na wykonywanie kompleksowych zadań związanych z szeroko pojętą kontrolą automatów.
- W tej chwili dokonujemy przesunięć w ramach naboru wewnętrznego. Niewykluczone, że w przyszłości zdecydujemy się na przyjęcie nowych pracowników - wyjaśnia Anna Hentrich z Izby Celnej w Olsztynie.
Również Małgorzata Eisenberger z Izby Celnej w Przemyślu mówi, że przygotowania i rozeznanie już trwają.
- Traktujemy nowe obowiązki jako kolejne wyzwanie - ocenia Małgorzata Eisenberger.
Tomasz Kierski dodaje, że nowa ustawa rozszerza znacząco katalog czynności, które będą podlegały kontroli, nie wprowadza jednak zasadniczych zmian w sposobie przeprowadzania kontroli.
- Z uwagi na wykonywanie zadań w zakresie zezwoleń, orzecznictwa, poboru podatku i kontroli w jednej administracji zadania te będą wykonywane sprawniej - ocenia nasz rozmówca z krakowskiej izby celnej.
Obawy celników
Funkcjonariusze celni są już przyzwyczajeni do zmian oraz nowych wyzwań i potrafią im podołać, jak to było w momencie przejęcia akcyzy. Na ten aspekt zwraca uwagę Cezary Kosman, który uważa, że przeniesienie wszelkich kompetencji administracyjnych w odniesieniu do rynku gier na izby i urzędy celne to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Takie działanie usprawni kontrolę tego wrażliwego obszaru działalności gospodarczej, jak również przyczyni się do eliminowania szarej strefy, dzięki sprawniejszemu przepływowi informacji o nieprawidłowościach.
Zdaniem Anny Hentrich, Służba Celna od lat jest właściwa do poboru podatku akcyzowego krajowego i importowego oraz VAT importowego. W związku z tym pobór podatku od gier oraz inne zadania wynikające z ustawy o grach i zakładach wzajemnych rozszerzą jedynie katalog spraw należących do kompetencji organów celnych.
- Sądzimy, że jesteśmy dobrze przygotowani do wykonywania nowych zadań i nie przewidujemy większych kłopotów związanych z ich realizacją. Należy jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie nowych obowiązków zawsze niesie ze sobą pewne obawy - podsumowuje Tomasz Kierski.
Ewa Matyszewska