Fuzja Orlenu z Lotosem. Prokurator zwróci się do Komisji Europejskiej

W śledztwie dotyczącym fuzji Orlenu z Lotosem prokurator zwróci się do Komisji Europejskiej o przekazanie dokumentacji dotyczącej procesu połączenia spółek PKN Orlen z Grupą Lotos - poinformowała Prokuratura Krajowa. Postępowanie dotyczy nieprawidłowości przy łączeniu spółek i sprzedaży udziałów w spółkach Lotosu.

O ponad 10 postępowaniach dotyczących Orlenu S.A. poinformował we wtorek na stronie Prokuratury Krajowej jej rzecznik prok. Przemysław Nowak. Jedno z nich, dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem, prowadzone jest w Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Łodzi.

W podsumowaniu tego postępowania czytamy m.in., że "prokurator zwróci się do Komisji Europejskiej o przekazanie dokumentacji, która została przesłana w związku z planowanym, a następnie zrealizowanym procesem połączenia spółek PKN Orlen S.A. z Grupą Lotos S.A.".

Reklama

"Nadto na dalszym etapie postępowania zajdzie konieczność wykonania licznych czynności procesowych w ramach międzynarodowych pomocy prawnych na okoliczność zawartych umów handlowych, poprzedzających je rozmów i negocjacji" - zaznaczył prok. Nowak. Dodał też, że śledztwo w tej sprawie jest powierzone do prowadzenia ABW. 

Raport NIK ws. fuzji Orlenu z Lotosem. "Nie miała uzasadnienia ekonomicznego"

We wtorek Najwyższa Izba kontroli opublikowała raport dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem. Zdaniem NIK, fuzja nie miała uzasadnienia ekonomicznego, a wybrane aktywa sprzedano po zaniżonej o 5 mld zł cenie - uznała Najwyższa Izba Kontroli. 

Zgodnie z raportem NIK z kontroli procesu połączenia, nie miało ono solidnego uzasadnienia ekonomicznego, nie zostały określone korzyści, których uzyskanie świadczyłoby o osiągnięciu celu fuzji. Wyznaczone przez Komisję Europejską środki zaradcze negatywnie wpływały wpływały na opłacalność przedsięwzięcia, a w dalszej perspektywie na potencjał synergii - stwierdziła Izba.

Były zarząd Orlenu spowodował, że spółka i tym samym Skarb Państwa zostały narażone na potencjalne straty gospodarcze, a fuzja zrodziła również ryzyka dla bezpieczeństwa paliwowego Polski - brzmi konkluzja Izby.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | Lotos S.A. | prokuratura | Komisja Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »