Fuzja Zakładów Porcelany Ćmielów oraz Porcelany Chodzież
- Dwie największe fabryki porcelany cienkościennej w Polsce połączyły się w jedną spółkę pod nazwą Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież SA - poinformowała w piątek prezes nowej spółki Inga Kamińska.
- Produkujemy głównie porcelanę cienkościenną. Mamy ogromne tradycje, co ciekawe przed pierwszą wojną światową byliśmy jedną firmą i ta historia znów nas połączyła - powiedziała Kamińska.
Połączone spółki mają produkować minimum 400 ton porcelany miesięcznie. - Z taką realizacją nie mamy problemów, ale przygotowujemy się do zwiększenia tej produkcji o kolejnych 100 ton - powiedziała prezes nowej spółki. Firma planuje zwiększyć sprzedaż swoich produktów do krajów Azji, Ameryki Południowej, a także Afryki.
"Celem konsolidacji jest wzmocnienie pozycji obu fabryk na rynku porcelany w Polsce i za granicą" - napisała spółka w oficjalnym komunikacie. Zdaniem spółki osiągnięciu tego celu "służyć będzie przebudowanie oferty (), a także udoskonalenie wzornictwa i technologii produkcji".
Jak powiedziała Kamińska, choć nowa spółka ma nowy logotyp, "dotychczasowe loga i emblematy nadrukowywane na produktach nie ulegną zmianie. Nasi klienci będą mogli uzupełniać zbiory przez cały czas" - wyjaśniła.
Większościowym akcjonariuszem spółki są Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana SA.
Początki fabryki w Ćmielowie sięgają 1790 roku. Pod koniec XVIII wieku miejscowy garncarz Wojtas skupił wokół siebie innych rzemieślników, którzy pracowali indywidualnie. Tak powstała dość prymitywna manufaktura specjalizująca się w produkcji glinianych garnków oraz fajansu. Oficjalnie fabryka została zarejestrowana w 1804 roku, kiedy Ćmielów znajdował się przez krótki okres w zaborze austriackim.
Pierwszym właścicielem zakładów była mocno związana wówczas z kielecczyzną rodzina Małachowskich. Później wielokrotnie fabryka przechodziła z rąk do rąk. Po II wojnie światowej spółka, podobnie jak wiele innych, przeszła w ręce skarbu państwa. W 1997 roku ćmielowska fabryka została sprywatyzowana i działała pod nazwą Zakłady Porcelany Ćmielów Sp. z o.o.
Z kolei początki znajdującej się w Wielkopolsce fabryki w Chodzieży sięgają 1852 roku, kiedy hr. Koenigsmarck sprzedał budynek zamku kupcom z Frankfurtu nad Odrą. Do 1896 roku produkowano tam wyłącznie fajans, przez wiele lat w XX wieku działały obok siebie zakłady porcelany oraz fabryka porcelitu. Teraz marka porcelany z Chodzieży jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych także poza granicami Polski.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze