Reklama

Gaz łupkowy: To współpraca niebezpieczna dla Polski

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzega, że współpraca Exxon Mobil z Rosnieftem zaowocuje przejęciem kontroli przez te koncerny nad koncesjami na poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego w Polsce. Według "Pulsu Biznesu", w ubiegłym roku agencja opracowała trzy poufne raporty analityczne dotyczące gazu łupkowego, które trafiły następnie do najważniejszych osób w państwie.

W dokumentach ABW zwróciła uwagę na duże zainteresowanie tym sektorem rosyjskich służb, które chcą utrzymania monopolu Gazpromu w Europie. Wskazała na zagrożenia - możliwość storpedowania projektu poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w Polsce czy przejęcie przez Rosjan kontroli nad koncesjami.

Reklama

Obecnie ABW twierdzi, że żaden z koncesjonariuszy nie jest kontrolowany przez jakąkolwiek rosyjską firmę. Nie wyklucza jednak, że może się to szybko zmienić.

W raportach z ubiegłego roku agencja uznała za niebezpieczną dla Polski współpracę Exxon Mobil z Rosnieftem. Tydzień temu oba koncerny zawarły pakiet porozumień przewidujących między innymi wspólną eksploatację złóż ropy i gazu.

Oficer ABW zajmujący się sektorem energetycznym powiedział "Pulsowi Biznesu", że w dokumencie o współpracy znalazł się zapis mówiący o możliwości przekazania koncesji w innych, nieokreślonych umową rejonach świata.

Pytani przez "Puls Biznesu" przedstawiciele Exxon Mobil zaprzeczyli możliwości wspólnego z Rosjanami poszukiwania gazu w Polsce.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »