Gaz w Europie drożeje. Czas napełniać magazyny przed kolejną zimą
Gaz w holenderskim hubie TTF podrożał w poniedziałek (transakcje z dostawą w miesiącach letnich) nawet do 30 euro na MWh.
Poniedziałek przyniósł znaczne wzrosty cen gazu. Kontrakty lipcowe zdrożały do ponad 28 euro za MWh, a lipcowe do nieco ponad 29 euro za MWh. Gaz z dostawą we wrześniu zdrożał do nieco ponad 31 euro za MWh.
W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.
Poniedziałkowy skok ceny (o prawie 20 proc.!) tłumaczony jest silnym popytem na błękitne paliwo w Azji i zaostrzeniem konkurencji na rynku LNG.
Według Bloomberga, choć Europa przetrwała kryzys spowodowany przerwaniem rosyjskich dostaw (dzięki oszczędnościom w zużyciu i znacznemu zwiększeniu dostaw LNG), wciąż istnieje ryzyko związane z zaopatrzeniem w błękitne paliwo. Europę czeka w tej chwili zapełnianie magazynów przed kolejną zimą, a popyt na gaz ze strony Azji (także np. na amerykański gaz LNG) jest duży. W efekcie, rosną ceny gazowego paliwa w kontraktach na najbliższe miesiące.
- Jak dotąd słaby popyt powstrzymywał benchmarki gazowe - wyjaśnia Patricio Alvarez, analityk Bloomberg Intelligence.
Jest też jeszcze jeden czynnik wpływający na zrost cen gazu. Bloomberg tłumaczy, że decyzja Arabii Saudyjskiej o ewentualnym dalszym ograniczaniu wydobycie ropy, wpływa na ceny gazu LNG (ceny paliw są powiązane).
***