Gazociąg Jamał-Europa zostanie zatrzymany na dwa dni z związku z naprawami
Tranzyt gazociągiem Jamał-Europa zostanie wstrzymany na dwa dni w związku z planowanymi naprawami - podała agencja Interfax, cytowana przez Bloomberga.
Tranzyt rurociągiem zostanie wznowiony 9 czerwca.
- - - - -
Gazociąg Jamał-Europa (skrót GJE) - gazociąg tranzytowy o łącznej długości 4196 kilometrów, budowany w celu połączenia Europy ze złożami gazu ziemnego na półwyspie Jamał.
Na terytorium Polski gazociąg budowany był i oddawany do eksploatacji etapami. W listopadzie 1996 roku zakończono prace budowlano-montażowe na pierwszym 107-kilometrowym odcinku, na trasie Górzyca-Lwówek, który umożliwia przesyłanie gazu z Rosji przez Polskę do Niemiec. W latach 1997-1999 realizowana była budowa drugiego odcinka o długości ok. 210 kilometrów na trasie Lwówek-Włocławek oraz trzeciego o długości ok. 365 kilometrów na trasie Włocławek-Kondratki.
We wrześniu 1999 roku EuRoPol Gaz zakończył budowę całej pierwszej nitki (planowana budowa drugiej nitki nie doszła do skutku z powodu uruchomienia prac nad gazociągiem północnym po dnie Bałtyku) gazociągu jamalskiego na terytorium Polski. Wykonanie ostatniego, tzw. złotego spawu na gazociągu wykonano 23 września 1999, w miejscowości Chełsty, gmina Różan. Inwestycja ta zaliczana jest do najbardziej zaawansowanych technologicznie i jednocześnie największych w Europie inwestycji energetycznych końca wieku. Polski odcinek składa się z nitki o długości ok. 680 km i 5 tłoczni: Kondratki, Zambrów, Ciechanów, Włocławek, Szamotuły.
Przez terytorium Polski transportowanych jest ok. 50 mln m sześc. gazu na dobę (ok. 41,5 mln m sześc. gazu przesyłane jest do Niemiec i ok. 8,5 mln m sześc. do Polski). (wiki)