Reklama

Gazociąg Jamał-Europa zostanie zatrzymany na dwa dni z związku z naprawami

Tranzyt gazociągiem Jamał-Europa zostanie wstrzymany na dwa dni w związku z planowanymi naprawami - podała agencja Interfax, cytowana przez Bloomberga.

Tranzyt rurociągiem zostanie wznowiony 9 czerwca.

Reklama

- - - - -

Gazociąg Jamał-Europa (skrót GJE) - gazociąg tranzytowy o łącznej długości 4196 kilometrów, budowany w celu połączenia Europy ze złożami gazu ziemnego na półwyspie Jamał.

Na terytorium Polski gazociąg budowany był i oddawany do eksploatacji etapami. W listopadzie 1996 roku zakończono prace budowlano-montażowe na pierwszym 107-kilometrowym odcinku, na trasie Górzyca-Lwówek, który umożliwia przesyłanie gazu z Rosji przez Polskę do Niemiec. W latach 1997-1999 realizowana była budowa drugiego odcinka o długości ok. 210 kilometrów na trasie Lwówek-Włocławek oraz trzeciego o długości ok. 365 kilometrów na trasie Włocławek-Kondratki.

We wrześniu 1999 roku EuRoPol Gaz zakończył budowę całej pierwszej nitki (planowana budowa drugiej nitki nie doszła do skutku z powodu uruchomienia prac nad gazociągiem północnym po dnie Bałtyku) gazociągu jamalskiego na terytorium Polski. Wykonanie ostatniego, tzw. złotego spawu na gazociągu wykonano 23 września 1999, w miejscowości Chełsty, gmina Różan. Inwestycja ta zaliczana jest do najbardziej zaawansowanych technologicznie i jednocześnie największych w Europie inwestycji energetycznych końca wieku. Polski odcinek składa się z nitki o długości ok. 680 km i 5 tłoczni: Kondratki, Zambrów, Ciechanów, Włocławek, Szamotuły.

Przez terytorium Polski transportowanych jest ok. 50 mln m sześc. gazu na dobę (ok. 41,5 mln m sześc. gazu przesyłane jest do Niemiec i ok. 8,5 mln m sześc. do Polski). (wiki)

Dowiedz się więcej na temat: Europa | gazociągu | tranzyt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »