Gazowe porozumienie Gaz-Systemu z ukraińskim operatorem gazociągów GTSOU. "Wybiegamy w przyszłość"

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU zawarły porozumienie o długoletniej współpracy w obszarze m.im. zwiększenia mocy przesyłowej gazociągów oraz synchronizacji systemów gazowych obu krajów. Porozumienie dotyczy również projektów przesyłu biometanu i zielonego wodoru.

Gaz-System oraz Gas Transportation System Operator of Ukraine podpisały porozumienie o współpracy. Ma ono doprowadzić do synchronizacji systemów przesyłu gazu Polski i Ukrainy oraz zwiększenia mocy przesyłowej gazociągów. Będzie także dotyczyło projektów tzw. zazielenienia gazu, czyli transportu zielonego wodoru i biometanu - poinformowały spółki w czwartek podczas konferencji prasowej.

- Chcemy wspólnie z Ukrainą planować przyszłość dla obu krajów. Rozmawiać z Ukrainą na Ukrainie. Liczę, że zawrzemy porozumienia wkrótce w innych obszarach, tak jak dzisiaj w sprawie gazu - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

Reklama

- Chcemy łączyć system gazowy Ukrainy z tym europejskim. Wybiegamy w przyszłość, antycypujemy zmiany, które mają zadziać się w tej części Europy: zazielenianie gazu, biometan, biowodór. Pojawia się coś nowego i nad tym chcemy wspólnie pracować, regulować ten zakres - powiedział Paweł Stańczak, pełniący obowiązki prezesa Gas Transmition System Operator of Ukraine.

Ocenił, że ukraiński operator spełnia unijne standardy.

Powstanie brakująca infrastruktura do przesyłu gazu

- Pierwszym oczywistym polem do współpracy z ukraińskim operatorem jest procedura incremental (oceny zdolności przyrostowej), którą chcemy uruchomić w drugiej połowie roku - powiedział, prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński. Chodzi o to, by w końcu doprowadzić do budowy infrastruktur gazowej, brakującej po obu stronach granicy, dla zapewnienia przesyłu gazu z Polski na Ukrainę.

GTSOU zarządza systemem przesyłu gazu na Ukrainie.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »