Gdzie możesz iść po tanie leki?

Prawie 25 proc. chorych rezygnuje z realizacji recept ze względu na wysoką cenę leków. Wielu z nas nie wie, ze może sięgnąć po tańsze nawet i 30 proc. leki pochodzące z importu równoległego. Dlatego warto zapytać o tańszą, pełnowartościową wersję leku.

Ile powinny kosztować lekarstwa? DYSKUTUJ NA FORUM

Leki z importu równoległego są sprowadzane niezależnie od głównych dystrybutorów i są to oryginalne preparaty, tańsze nawet i 30 procent, od tych znanych dotychczas z polskich aptek. Taka różnica cen spowodowana jest m.in. polityką marketingową koncernów farmaceutycznych, które starają się ustalić cenę swoich leków na możliwie najwyższym poziomie.

Na czym to polega?

Import równoległy polega na zakupie oryginalnych leków wyłącznie w uprawnionych hurtowniach farmaceutycznych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia) i sprzedaży tych leków w Polsce. Terapeutycznie i jakościowo lek ten nie różni się od zarejestrowanego w Polsce odpowiednika.

Reklama

Różnice w cenie

między krajem eksportu a krajem, w którym lek jest sprzedawany przez wytwórcę, są na tyle duże, że nawet po uwzględnieniu kosztów transportu, uzyskania pozwolenia i przepakowania leku do opakowania odpowiadającego lokalnym przepisom farmaceutycznym można go zaoferować na rynku równoległym taniej niż wytwórca.

Jak rozpoznać leki z importu równoległego

leki te są zapakowane niepozorne, w przeważającej mierze białe pudełka z czarnymi napisami w języku polskim. Pudełeczka leków z importu równoległego odbiegają więc od swoich kolorowych "bliźniaków". Opakowania te nie mają jednak żadnego znaczenia, a ich skromny wygląd wynika z koncepcji tańszych na rynku leków. Do takich kartoników wkładane jest oryginalne opakowanie bezpośrednie (blistry, tuby, saszetki) pochodzące z kraju producenta. Na opakowaniu bezpośrednim znajdują się więc napisy w języku kraju, z którego dany lek sprowadzono. Z tego powodu na każdym pudełku obowiązkowo umieszcza się napis: "Uwaga! Zachowaj ulotkę informacyjną, ponieważ informacje na opakowaniu bezpośrednim są w języku obcym". Należy się do tego zalecenia bezwzględnie stosować. Niekiedy może się zdarzyć, że na opakowaniu bezpośrednim będzie też widniała inna nazwa.

UWAGA:

Niektóre leki mają bowiem inną nazwę niż w Polsce. Różnymi nazwami handlowymi tego samego leku są np. Detralex i Daflon, Eurespal i Pneumorel czy Voltaren Emulgel i Voltarene Emulgel. Taka informacja znajduje się jednak zawsze na opakowaniu zewnętrznym.

Lek odczuwalnie tańszy

Okazuje się jednak,że ten sam lek (produkowany przez tego samego wytwórcę) ma w różnych krajach odrębną cenę (a w Polsce jest niekoniecznie najtańszy). Importerzy sprowadzają więc towar z kraju gdzie jego cena jest niska i sprzedają go tam, gdzie ma wyższą cenę. Różnice te są na tyle istotne, że nawet po uwzględnieniu procedur prawnych, kosztów transportu i przepakowania tego leku do opakowania odpowiadającego lokalnym przepisom farmaceutycznym, importer równoległy może zaoferować go na danym rynku taniej.

Co możesz już kupić?

Apteki na razie nie drukują ulotek informacyjnych dotyczących tego typu oferty. Co więc robić w sytuacji, gdy chcemy skorzystać z zakupu tańszych lekarstw z importu równoległego? Najprościej zapytać farmaceutę w aptece, czy dysponuje tego rodzaju preparatami. Innym sposobem na pozyskanie informacji może być śledzenie wiadomości na stronie internetowej.

Aktualny wykaz specyfików dopuszczonych do obiegu w ramach importu równoległego zamieszczony jest też na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: www.urpl.gov.pl w zakładce "Biuletyny i wykazy produktów leczniczych". Baza ta jest stale aktualizowana.

Dlaczego tak przepłacamy?

W Polsce wartość leków sprowadzanych w imporcie równoległym napotyka na przeszkody ze strony producentów leków, którzy starają się ograniczać dostawy do tych hurtowników, co do których zachodzi podejrzenie, że będą je przekazywali do importu równoległego.To tłumaczy częściowo, dlaczego dystrybucja równoległa nie rozwija się tak dynamicznie.

Koncerny nie chcą importu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, określa to zjawisko jako praktykę korytarzy cenowych - leki są wprowadzane na poszczególne rynki po cenach do siebie zbliżonych tak, aby wszelkiego rodzaju transakcje handlowe stały się nieopłacalne. W Hiszpanii np. stwierdzono praktykę podwójnych cen - koncerny ustalały inną cenę na rynek lokalny, a inną na eksport. Została ona jednak zakwestionowana przez Komisję Europejską. Innym ze sposobów walki z importem równoległym są kontyngenty dostaw, czyli ograniczenia dostaw dla hurtowni w krajach, w których ceny są niskie, jedynie do wewnętrznych potrzeb danego kraju tak, aby uniemożliwić handel między państwami.

Leki z importu równoległego, gdy są zarejestrowane jako leki wydawane tylko na receptę (czyli nie OTC), mogą być zawsze wydawane jako leki refundowane dla osób uprzywilejowanych, czyli IB - inwalidów wojennych i pozostałych odpowiednio, gdyż są to leki dopuszczone do obrotu w Polsce.

Leki z importu równoległego mogą także zastępować leki refundowane w pozostałych przypadkach, jednak z uwagi na inny kod EAN tylko na takich zasadach, na jakich następuje zamiana przepisanego leku na odpowiednik, który nie znalazł się na listach leków refundowanych, czyli tylko wtedy, gdy cena leku z importu równoległego mieści się w limicie ceny leku refundowanego.

Prawdziwy bat na ceny!

Naprawdę warto zapytać o tańszą, pełnowartościową wersję przepisanego nam leku pochodzącą z importu równoległego. To w pełni bezpieczne rozwiązanie (korzystamy z niego wyłącznie w aptekach). Import równoległy to świetny sposób na niższe wydatki na leki. Gdy w Polsce pojawił się tańszy lek z zagranicy, koncern, który go produkuje, momentalnie obniżył cenę. W efekcie importerzy przestali go sprowadzać, ale w aptekach drastycznie potaniał.

                      Oto przykładowe ceny leków w zł  
               Cena normalna   Cena z importu równoległego 
Aspiryna Bayerowską     5,70          3,90
Eurespal -             25,00         18,50
Detralex -             52,60         43,00   
Luivac   -             64,00         55,00
Cilest  -              15,75         11,90
Yasmin  -              48,00         41,00
Tanakanu -             65,00         56,00  

Marcin Zabrzeski

Załączniki

Dokument.pdf
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leki refundowane | leki | ceny leków | refundowane | koncerny | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »