Gdzie na świecie są najwyższe koszty utrzymania? Polska nie wypada źle

Gdzie są najwyższe koszty utrzymania, a gdzie najniższe? Jak na tle tych ekstremalnych wartości wygląda Polska? Całkiem nieźle, skoro można przyjąć, że ani najdroższe miasta, ani też te najtańsze, nie są dobrymi punktami odniesienia.

Hamilton - stolica brytyjskiego terytorium zamorskiego Bermudów, to miasto o najwyższym indeksie kosztów utrzymania według zestawienia na stronie Numbeo. Jest tu drożej nawet niż w Szwajcarii, o czym świadczy właśnie wyższa wartość tego indeksu.

Szwajcarskie miasta - tu życie kosztuje

Dla Hamilton wyniosła ona na koniec pierwszego półrocza 2023 roku aż 140,4. Kolejne cztery miejsca zajmują już miasta we wspomnianej Szwajcarii. Kolejno, są to Bazylea (130), Zurych (128,5), Lozanna (120,6) oraz Zug (119,1). Na szóstym miejscu wylądowało miasteczko George Town na Kajmanach (118,5), a miejsca siódme i ósme przypadły znów Szwajcarii, a konkretnie Genewie (112,9) oraz Bernie (111,2). Na lokacie 9 znalazło się Nassau na Bahamach (103,3), a czołową dziesiątkę zamyka Nowy Jork, który w tym zestawieniu stanowi główny punkt odniesienia (100).

Reklama

Jeżeli zaś powędrujemy na sam koniec zestawienia, to okaże się, że najtańsze jest życie w Pakistanie. Aż trzy miasta z tego kraju zamykają zestawienie - to Lahore, Islamabad i Karachi.

Polska stosunkowo tania

Okazuje się, że mieszkamy w kraju o względnie niskich kosztach utrzymania. Polskie miasta notowane są w rankingu poniżej 330 miejsca (na 549 uwzględnionych w zestawieniu). Najdrożej jest w Warszawie (indeks kosztów utrzymania 48,3), Katowicach (48,1) i Krakowie (46,1), co dało tym trzem miastom pozycje odpowiednio: 334., 335. i 346. Najtańszym z uwzględnionych polskich miast jest Szczecin (indeks 42,1 i 387. miejsce na liście).

Polska wypada dość tanio nawet na tle innych krajów z naszego regionu. Według zestawienia droższe są Czechy, Węgry i Słowacja.

Jak powstaje ranking?

Co ciekawe, dane na stronie Numbeo są aktualizowane w zasadzie w czasie rzeczywistym, w miarę pojawiania się kolejnych danych od użytkowników. Proces gromadzenia danych przez Numbeo obejmuje kombinację informacji generowanych przez użytkowników oraz ręcznie pozyskanych informacji z wiarygodnych źródeł, takich jak strony internetowe supermarketów, firm usługowych oraz instytucji rządowych. Ręcznie zebrane dane z każdego źródła są wprowadzane dwa razy w roku i otrzymują wagę trzykrotnie wyższą niż informacje generowane przez użytkowników, co poprawia wiarygodność danych.

INDEKS KOSZTÓW UTRZYMANIA

MIASTOKRAJINDEKS KOSZTÓW UTRZYMANIA
HamiltonBermudy140,4
BazyleaSzwajcaria130,0
ZurychSzwajcaria128,5
LozannaSzwajcaria120,6
ZugSzwajcaria119,1
George TownKajmany118,5
GenewaSzwajcaria112,9
BernSzwajcaria111,2
NassauWyspy Bahama103,3
Nowy JorkStany Zjednoczone100,0
HonoluluStany Zjednoczone98,4
San FranciscoStany Zjednoczone98,4
OaklandStany Zjednoczone98,1
SeattleStany Zjednoczone94,6
ReykjavikIslandia90,8
CanberraAustralia89,2
AdelaideAustralia89,0
BarbadosBarbados88,9
BostonStany Zjednoczone88,7
TrondheimNorwegia88,1
źródło: Numbeo

Numbeo stosuje zarówno automatyczne, jak i półautomatyczne filtry (algorytmy), aby zmniejszyć zakłócenia w zebranych danych. Właściciele strony ograniczają również wpisy z określonych adresów IP, które są identyfikowane jako spamerzy, w tym publiczne serwery proxy i węzły Tor.

Wskaźniki kosztów utrzymania podane na stronie internetowej Numbeo są liczone w wartościach względnych w odniesieniu do miasta Nowy Jork, gdzie podstawowy indeks wynosi 100 proc. Sam indeks kosztów utrzymania (bez wynajmu) wskazuje na względne ceny towarów, takich jak artykuły spożywcze, restauracje, transport i media. Nie bierze on natomiast pod uwagę wydatków na zakwaterowanie, takich jak czynsze lub kredyty hipoteczne. Na przykład miasto z indeksem kosztów utrzymania wynoszącym 120 jest około 20 proc. droższe niż Nowy Jork (bez uwzględnienia wynajmu).

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koszty utrzymania | Szwajcaria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »