Reklama

GIF wycofał sześć serii syropu Hydroxyzinum Espefa

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu 6 serii syropu Hydroxizinum Espefa. Preparat o charakterze psychotropowym jest przepisywany na receptę, ma działanie przeciwlękowe, przeciwświądowe.

Paweł Trzciński - rzecznik prasowy GIF-u poinformował, że taka decyzja została podjęta na wniosek producenta. W leku wykryto niezidentyfikowane zanieczyszczenie. Rzecznik podkreślił, że na razie z tak zwanej analizy ryzyka nie wynika, aby zdrowie czy życie pacjentów było zagrożone.

Szczegółowe informacje o numerach wycofanych serii znajdują się na stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

- - - - -

Co to jest Hydroxyzinum Espefa?

Lek o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym i przeciwhistaminowym.

Substancją czynną preparatu jest hydroksyzyna, lek uspokajający, przeciwlękowy oraz przeciwhistaminowy. Nie wpływa na czynności kory mózgowej, natomiast jej działanie uspokajające jest prawdopodobnie związane z hamowaniem aktywności ośrodków podkorowych. Stosowana w stanach lękowych łagodzi uczucie zagrożenia, niepokoju i zmniejsza napięcie mięśniowe. U osób z zaburzeniami lękowymi i bezsennością powoduje wydłużenie całkowitego czasu snu, skrócenie okresów przebudzeń w nocy i czasu zasypiania. Nie wywołuje zaburzeń pamięci, po przerwaniu stosowania nie występują objawy odstawienne. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe, blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1). Zmniejsza odczyn wywołany działaniem histaminy, a także świąd w różnych postaciach pokrzywki, wyprysku i zapalenia skóry. Ma niewielkie powinowactwo do receptorów muskarynowych i dopaminowych. Wykazuje również działanie przeciwwymiotne.

Reklama

Po podaniu doustnym hydroksyzyna dobrze się wchłania, jej działanie uspokajające występuje po 5-10 minutach w przypadku stosowania syropu i po 30-45 minutach w przypadku stosowania tabletek, a stężenie maksymalne uzyskiwane jest w ciągu dwóch godzin po przyjęciu preparatu. Hydroksyzyna wydalana jest przez nerki, głównie w postaci metabolitów.

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:

• objawowe leczenie lęku u dorosłych

• objawowe leczenie świądu

• premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi.

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na cetyryzynę, inne pochodne piperazyny, aminofilinę lub etylenodiaminę.

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również:

• porfiria

• wrodzone lub nabyte wydłużenie odstępu QT w zapisie EKG

• występowanie czynników ryzyka wystąpienia wydłużenia odstępu QT w zapisie EKG, w tym: choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia elektrolitowe (hipokaliemia, hipomagnezemia), nagła śmierć sercowa w wywiadzie rodzinnym, znaczące zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), stosowanie leków mogących wydłużać odstęp QT i/lub powodować zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes.

Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »