Gigantyczne pieniądze na obronność. "100 mld zł bardzo tanich i odroczonych pożyczek"
"Polska będzie mogła skorzystać z około 100 mld złotych bardzo tanich i odroczonych w spłacie pożyczek, które trafią głównie do przemysłu zbrojeniowego" - napisał w serwisie X wiceszef Ministerstwa Finansów (MF) Paweł Karbownik.
"KPO obronne przyjęte! Polska będzie mogła skorzystać z około 100 mld złotych bardzo tanich i odroczonych w spłacie pożyczek, które trafią głównie do polskiego przemysłu zbrojeniowego" - napisał w środę po południu na platformie X wiceminister finansów Paweł Karbownik.
"Europa nie może już dłużej być biernym obserwatorem swojego własnego bezpieczeństwa. Dzisiaj podejmujemy zdecydowane kroki, aby zapewnić, że nasza obrona jest w naszych rękach" - napisała chwilę wcześniej Komisja Europejska w swoich mediach społecznościowych, jednocześnie zwracając uwagę na opublikowaną w środę białą księgę na temat obronności.
KE dodała, że UE musi być "przygotowana do działania tak zdecydowanie, jak wymaga tego sytuacja". W tym celu "przedstawiono rozwiązania mające na celu zamknięcie krytycznych luk w zakresie zdolności, zbudowanie silnej europejskiej bazy przemysłowej w dziedzinie obronności i przygotowanie się na wszystkie scenariusze".
Do białej księgi dołączony został projekt rozporządzenia ustanawiającego instrument pożyczkowy w wysokości 150 mld euro (SAFE). KE zaproponowała, by 65 proc. pieniędzy z pożyczek na obronność trafiało wyłącznie na komponenty pochodzące z UE. Ma to umożliwić rozwój przemysłu obronnego. Dopuszczona jednak będzie pewna elastyczność, jeśli technologia np. z USA czy Wielkiej Brytanii będzie trudna do zastąpienia w Unii.
Przeczytaj również: Gospodarka wojenna wpędzi nas w kłopoty? Ekspert mówi o "wielkim krachu"
KE wskazała w białej księdze siedem krytycznych obszarów zdolności obronnej. Jak podkreśliła, w tych obszarach Europa ma luki, których wypełnienie jest kluczowe dla wzmocnienia obronności UE.
Pierwszym jest obrona powietrzna i przeciwrakietowa, drugim - systemy artyleryjskie, trzecim - amunicja i pociski, czwartym - drony i systemy antydronowe. Piątym obszarem, na którym musi się skupić UE, jest mobilność wojskowa, szóstym - wykorzystanie sztucznej inteligencji i innowacyjnych technologii w obronności, a siódmym - "strategiczne czynniki wspomagające, zdolności bojowe i ochrona infrastruktury krytycznej".
W ramach ostatniego obszaru wymieniono "Tarczę Wschód dla ochrony granicy lądowej". Jak podkreśliło źródło UE, zapis ten pomoże Polsce i krajom, które zbroją się już od pewnego czasu, by również mogły skorzystać z preferencyjnych kredytów.