Gliński: Do noweli ustawy abonamentowej będzie autopoprawka

- Do projektu nowelizacji ustawy w sprawie abonamentu RTV będzie wniesiona autopoprawka dotyczącą skrócenia vacatio legis - poinformował podczas środowej konferencji prasowej wicepremier minister kultury Piotr Gliński.

Projekt nowelizacji resort kultury przesłał do konsultacji społecznych i międzyresortowych w ostatni poniedziałek.

Podczas środowej konferencji prasowej, na której prezentowano projekt Gliński poinformował, że do projektu zostanie wniesiona autopoprawka. - Jest tam pewne nieporozumienie, to moja wina; tam jest zapisane vacatio legis sześciomiesięczne. My przewidujemy, że będzie ono nieznacznie krótsze, myślę że może to być 1,5-2 miesiące. Tak, aby ta mała ustawa abonamentową mogła jak najszybciej wejść w życie - wskazał wicepremier.

Gliński dodał, że nowe regulacje mogłyby najwcześniej wejść w życie w czerwcu. - W najgorszym przypadku wrzesień - październik - stwierdził. - Wszystkie zapisy w ustawie są zgodne z polskim prawem - podkreślił szef MKiDN.

Reklama

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu tłumaczył, że jest on oparty na domniemaniu, że każda osoba, która wykupiła usługę telewizji płatnej do domu posiada telewizor. Jak wskazał z danych GUS wynika, iż 97 proc. gospodarstw domowych posiada odbiorniki umożliwiające odbiór telewizji. Tymczasem - dodał - obecnie abonament opłaca jedynie 13 proc. gospodarstw domowych.

Projekt ten przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską. Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić natomiast dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. - Dostawcy telewizji płatnej będą włączeni do systemu odbierania zgłoszeń, że posiada się telewizor - mówił Lewandowski. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Projekt zakłada, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. - Dane, które będą udostępnione, to będą dane podstawowe osoby, które zakładamy, że posiada odbiornik. To nie będą wszystkie dane dotyczące abonentów; nie interesuje nas i Poczta nie będzie zainteresowana tym, jakiego typu usługa jest dostarczana - zaznaczył Gliński.

Lewandowski dodał, że wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej przewidziane w projektowanej noweli, jako generujące po stronie tych podmiotów koszty, będą odpłatne. Wysokość wynagrodzenia, uwzględniającego także rozsądny zysk dostawców ma określić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu.

Wskazał też, że projekt zakłada wprowadzenie abolicji dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Dodał, że jest to ponad 2 mln gospodarstw domowych.

Gliński zaznaczył, że w przypadku osób, które do tej pory opłacały abonament radiowo-telewizyjny resort przygotuje loterię. - Chcemy zorganizować natychmiast po wprowadzeniu ustawy coś w rodzaju loterii, która dawałaby choćby symboliczną rekompensatę tym obywatelom, którzy abonament regularnie płacili - poinformował.

Lewandowski wyliczył natomiast, że gdyby udało się wyegzekwować opłatę abonamentową od wszystkich osób, które mają usługę telewizji płatnej to dałoby to 1,234 mld zł. - Zakładamy, że w pierwszym roku działania ustawy dodatkowe wpływy (z tytułu abonamentu - PAP) wyniosą 365 mln zł, a w kolejnych latach 730 mln zł - wskazał.

Wicepremier podkreślił, że resort kultury przygotowuje też drugi projekt dotyczący poboru abonamentu, tzw. dużą ustawę medialną. - Ma to być rozwiązanie systemowe, rozwiązanie nowego typu, bo dotyczyłaby nowego typu daniny. Na to potrzebna jest zgoda Komisji Europejskie w związku z tym wymaga to więcej czasu - mówił.

Jak dodał w tej chwili projekt najbardziej prawdopodobny, jaki zostanie zrealizowany, jeśli chodzi o tę dużą ustawę medialną, to jest "projekt opłaty za media publiczne wraz z PIT, CIT i KRUS". - Każdy obywatel, by płacił a nie, jak jest obecnie każde gospodarstwo domowe - zaznaczył. Dodał, że opłata ta wynosiłaby 6-8 zł.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej te rozwiązania przedstawić - podkreślił Gliński.

- Chciałbym, aby od 1 stycznia 2018 r. weszła w życie duża ustawa (medialna - PAP), ale 100-proc. gwarancji nie mamy - zaznaczył wicepremier.

Pobierz za darmo program PIT 2016

7 marca informowaliśmy: Piotr Gliński: Zmiany w ustawie abonamentowej mają poprawić finansowanie mediów publicznych

Przygotowana tzw. mała ustawa abonamentowa to skrócona wersja rozwiązania legislacyjnego, które ma poprawić finansowanie mediów publicznych - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Gliński powiedział w radiowej Jedynce, że główne cele nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych to: wprowadzenie abolicji dla osób zalegających z uiszczaniem opłat abonamentowych, uproszczenie rejestracji odbiorników oraz poprawa skuteczności poboru abonamentu.

Minister powiedział, że tzw. mała ustawa abonamentowa to początek procesu poprawy systemu finansowania mediów publicznych.

Resort kultury poinformował, że projekt trafia we wtorek do konsultacji publicznych.

Duża ustawa abonamentowa, która ma systemowo rozwiązać problem abonamentu, ma wejść w życie od początku przyszłego roku i wymaga ona notyfikacji Unii Europejskiej. Gliński zaznaczył, że opłata, która będzie określona w tej regulacji, będzie niższa niż obecna opłata abonamentowa.

- Mówimy w tej chwili szacunkowo - przy czym decyzji ostatecznej jeszcze nie ma, ale idziemy w tym kierunku (...) - żeby to była opłata ok. 6 zł od osoby i będziemy to płacili razem z PIT, CIT, KRUS - powiedział minister.

Projekt tzw. małej ustawy abonamentowej przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać je Poczcie Polskiej. Regulacja przewiduje też jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej oraz przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych.

Ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które mają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Przekazanie danych klientów, którzy zawarli umowy z dostawcami telewizji płatnej przed wejściem w życie ustawy, nie znaczy że Poczta będzie mogła egzekwować opłaty za ten okres. Zgodnie z projektem Poczta Polska będzie mogła egzekwować opłaty abonamentowe wobec takich osób jedynie od dnia wejścia ustawy w życie. Jeżeli dokonają one rejestracji w miesiącu, w którym ustawa wejdzie w życie, nie poniosą żadnych konsekwencji dotychczasowego nieuiszczania opłat.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Projekt ustawy abonamentowej trafił do konsultacji publicznych

Abolicja dla osób posiadających zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu rtv, a tym samym wsparcie dla misji pełnionej przez media publiczne - to główne korzyści wynikające z projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt trafia do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Poprawienie poboru opłat abonamentowych nastąpi dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika. Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach - tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki. Istotnym elementem ustawy będą przepisy gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich danych osobowych posiadanych przez Pocztę Polską dla celów poboru opłat abonamentowych, w tym danych osobowych przekazywanych Poczcie Polskiej przez dostawców telewizji płatnej. Czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą w dalszym ciągu przez Pocztę Polską. Wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej przewidziane w projektowanej nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, jako generujące po stronie tych podmiotów koszty, będą odpłatne. Wysokość wynagrodzenia, uwzględniającego także rozsądny zysk dostawców określi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu. Regulacja przejściowa przewiduje jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej oraz przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych. Jednocześnie ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Abolicją zostanie objętych ponad 2 mln gospodarstw domowych. Skuteczny pobór opłat abonamentowych poprawi i ustabilizuje finansowanie zadań mediów publicznych, tak aby mogły one być realizowane bez ulegania presji komercyjnej.
PAP
Dowiedz się więcej na temat: ustawa abonamentowa | Piotr Gliński | autopoprawka | abonament rtv

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »