Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o sprzedaży detalicznej w sierpniu 2019 r.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2019 r. wzrosła o 4,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 6,0 proc. rdr.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w sierpniu rdr o 5,4 proc. i wzrost mdm o 0,4 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 6,4 proc. rdr.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w sierpniu i lipcu 2019 r.:

Reklama
sierpień sierpień lipiec lipiec
rdr mdm rdr mdm
ogółem 4,4 0,1 5,7 2,1
pojazdy mechaniczne 3,0 -11,6 7,3 -1,7
paliwa 1,3 1,6 2 3,6
żywność, napoje, wyroby tytoniowe 1,5 3,1 2,3 0,7
pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach 12,0 2,7 11,4 2,5
leki, kosmetyki 6,8 -3,2 10,1 2,1
odzież, obuwie 7,2 1,6 1,3 -9,4
meble, AGD, RTV 11,6 1,8 15,9 8,4
prasa, książki 1,9 -0,2 2 6,8
pozostałe -0,9 -0,9 1,9 6,8

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

------------

Ekonomiści: Dane o sprzedaży detalicznej w sierpniu bez zaskoczenia

Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w sierpniu wyhamowało w porównaniu z lipcem, jednak nie jest to dużym negatywnym zaskoczeniem - uważają ekonomiści. Nadal spodziewają się oni wzrostu dynamiki konsumpcji prywatnej w III kw.

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY:

"Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w sierpniu wyhamowało w porównaniu z zanotowanym w lipcu, jednakże w przeciwieństwie do wyników produkcji przemysłowej nie ma tu dużego negatywnego zaskoczenia. Sierpień jest trochę specyficznym miesiącem w handlu, gdyż z jednej strony trwają jeszcze wakacje i skłonność do zakupów jest mniejsza, a z drugiej strony w końcu miesiąca rozpoczynają się już przygotowania do szkoły i kupowanie wyprawek, co nieco wyniki podbija.

W sierpniowych danych raczej nie widać jeszcze efektów programu Rodzina 500 plus, rozszerzonego o pierwsze dziecko od 1 lipca br., i należy oczekiwać że efekt ten ujawni się dopiero w kolejnych miesiącach. Ale i bez tego efektu dane można ocenić jako pozytywne i wskazujące na konsumpcję jako wciąż główną siłę napędową polskiej gospodarki. Konsumpcja zadecyduje o tempie wzrostu PKB tak w trzecim kwartale br., jak i kolejnych kwartałach.

Po rozczarowującym wyniku produkcji przemysłowej w sierpniu dane dotyczące sprzedaży detalicznej nieco ograniczają pesymizm co do tempa spowalniania polskiej gospodarki. Wciąż jeszcze nie można wykluczyć, że dynamika PKB w trzecim kwartale wyniesie 4,5 proc. rok do roku, choć nie ulega wątpliwości, że jest to poziom maksymalny jaki może osiągnąć. RPP, w tej sytuacji, nadal trwać będzie w postawie »wait and see« i utrzymywać stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie".

JAKUB RYBACKI, ING:

"Słabszy wzrost (dynamiki sprzedaży detalicznej - PAP) widoczny był wśród większości grup opisujących zakupy dóbr trwałych - szczególnie wśród samochodów, sprzętu RTV & AGD oraz kategorii pozostałe, która grupuje dobra półtrwałe i niektóre produkty luksusowe (np. biżuterię).

Słaba dynamika sprzedaży samochodów (3 proc.) wywołana jest zaburzeniem statystycznym związanym z kumulacją rejestracji przed wprowadzeniem nowych wymogów dla testów emisji w ubiegłym roku. Wyniki powrócą na silniejsze poziomy w kolejnych miesiącach. Słabszy wzrost w pozostałych grupach przy jednoczesnym pojawieniu się wypłat środków z rozszerzenia 500 plus sugeruje, że więcej środków przeznaczanych jest na usługi - utrwalenie takiej tendencji oznaczać będzie niższe wyniki sprzedaży w tych kategoriach także w kolejnych miesiącach.

Dane o sprzedaży detalicznej z bieżącego kwartału najprawdopodobniej słabiej będą odzwierciedlać trendy w konsumpcji niż w poprzednich miesiącach - w III kw. ważną rolę odegrają wydatki w miejscowościach turystycznych, które mogą nie być objęte statystyką ze względu na mniejsze zatrudnienie (dane raportują firmy, które zatrudniają więcej niż 9 osób).

Pomimo słabszego wyniku sprzedaży w sierpniu, dalej spodziewamy się wzrostu dynamiki konsumpcji prywatnej w III kw. z 4,4 proc. do około 5 proc. rdr. Rozszerzenie programu 500 plus powinno utrzymać tendencje wzrostową także w IV kw".

--------

Komentarz Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii:

Według danych GUS, w sierpniu 2019 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,4 proc. (r/r, w cenach stałych) wobec wzrostu o 6,7 proc. przed miesiącem i 6,7 proc. przed rokiem.

Największy wzrost zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,0 proc.). Ponadto, większy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: "meble, rtv, agd" (o 11,6 proc.), co potwierdza dobrą sytuację na rynku mieszkaniowym; "tekstylia, odzież, obuwie" (o 7,2 proc.); a także "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 6,8 proc.).

Utrzymanie ogólnego wskaźnika koniunktury gospodarczej we wrześniu 2019 r. na poziomie pozytywnym (100,2) pozwala na optymizm na najbliższą przyszłość. Mimo że składowa handlu detalicznego jest nieco niższa niż przed miesiącem, to w naszej ocenie nie wykazuje ryzyka dla popytu konsumpcyjnego w III kwartale.

Co istotne ze względu na wcześniejsze dane w przemyśle, w przetwórstwie przemysłowym prognozy produkcji są mniej pesymistyczne od formułowanych w sierpniu, zgłaszany jest także niedobór zapasów wyrobów gotowych, co sugeruje zwiększenie produkcji w kolejnych miesiącach, również wynikające z szeregów historycznych.

W kolejnym miesiącu należy oczekiwać przyspieszenia w zakresie sprzedaży, związanej ze zwiększoną sprzedażą samochodów (niska baza sprzed roku) oraz utrzymaniem tempa w pozostałych grupach. Dobre wyniki sprzedaży oraz wzrost w ocenie koniunktury konsumenckiej podtrzymują oczekiwania dotyczące wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych w III kwartale.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż detaliczna | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »