Reklama

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o wynagrodzeniach w listopadzie

Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie wyniosło 4164,0 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,0 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

w PLN zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
WYNAGRODZENIE 4.164,0 4,0 1,3
konsensus PAP --- 3,9 1,2
w tys. zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
ZATRUDNIENIE 5.616,7 1,2 0,2
konsensus PAP --- 1,1 0,1

Reklama

(PAP)

- - - - -

Komentarz Work Service: Listopadowe zatrudnienie pod wpływem sezonu świątecznego

Od początku 2015 r. gospodarka stale generowała nowe miejsca pracy, zmniejszając tym samym z miesiąca na miesiąc liczbę bezrobotnych. Jak podał dziś GUS zatrudnienie w listopadzie wyniosło 5616,7 tys. osób, a więc o niemal 66 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 9 tys. więcej w stosunku do ubiegłego miesiąca. Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekspertów Work Service, rosną także wynagrodzenia.

W listopadzie nadal obserwujemy efekty utrzymującej się dobrej kondycji polskiej gospodarki. Zatrudnienie na poziomie 5616,7 tys. osób to najlepszy wynik w tym roku.

- Listopad rozpoczyna okres prac sezonowych związanych ze zbliżającym się czasem świąteczno-noworocznym. Największy boom następuje w grudniu, jednak to właśnie od połowy listopada rynek generuje nowe miejsca pracy w związku ze wzmożonym zapotrzebowaniem w takich sektorach jak logistyka, handel i usługi. Z prognoz Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w listopadzie pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 87,4 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To pokazuje, że mimo wygaszania wakacyjnych i sezonowych ofert zatrudnienia, udało się utrzymać pozytywny trend generowania nowych miejsc pracy - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service SA.

W listopadzie nie tylko było więcej miejsc pracy, ale również płace otrzymywane przez Polaków ponownie wzrosły. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 4164,01 zł, co oznacza wzrost o 4 proc. rok do roku, a także wzrost w stosunku do minionego miesiąca. Jak zauważa Ekspert Work Service, w przyszłym roku powinniśmy obserwować jeszcze większą dynamikę wzrostu płac.

- Chociaż średnie wynagrodzenie stale rośnie od początku roku, to niestety wielu pracowników nie odczuwa tego wzrostu. Widać to najnowszych badaniach GUS, z których wynika, że połowa Polaków otrzymuje wynagrodzenie nieprzekraczające 3291,56 zł brutto, a najczęściej miesięczne wynagrodzenie miesięczne wynosi 2469,47 zł. To pokazuje, jak wielu Polaków nie osiąga wyliczanego poziomu średniego wynagrodzenia. Jednak sytuacja na rynku będzie się zmieniać - rok 2015 umocnił pozycje pracownika. Wpływ na to ma również malejące bezrobocie co oznacza coraz mniej dostępnych pracowników na rynku. Pracodawcy, chcąc zatrudnić lub utrzymać w swojej firmie pracownika, będą musieli podnieść wynagrodzenia. W przyszłym roku wyraźniej odczujemy ten trend - dodaje Krzysztof Inglot.

- - - - -

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wzrosło o 1,2 procent rok do roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 4 procent niż rok wcześniej i wyniosło 4 tysiące 164 złote i 1 grosz.

Główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński zwraca uwagę, że wzrost płac był spory, zwłaszcza, że utrzymuje się deflacja, co oznacza, że realnie zarobki wzrosły jeszcze bardziej. Podkreśla jednak, że nie wszyscy zarabiają tak dobrze, bo dane dotyczą przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 9 osób. Tymczasem wielu Polaków pracuje w firmach mniejszych. Piotr Kuczyński zwraca też uwagę, że tempo wzrostu zatrudnienia jest w ostatnich miesiącach stabilne.

To jeszcze nie koniec publikacji ważnych danych makroekonomicznych w tym tygodniu. Jutro GUS poinformuje o poziomie sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w listopadzie.

(IAR)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »