Główny Urząd Statystyczny podał dane o bezrobociu w I kwartale 2019 r.

Stopa bezrobocia w kwietniu 2019 r. wyniosła 5,6 proc. wobec 5,9 proc. w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że - zgodnie z szacunkami resortu - stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,6 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,6 proc.

Ponadto, jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w kwietniu 938,3 tys. wobec 984,7 tys. osób w marcu 2019 roku.

GUS: Bezrobocie wg BAEL w I kw. 2019 r. wyniosło 3,9 proc.

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w I kwartale 2019 r. 3,9 proc. wobec 3,8 proc. w IV kwartale 2018 r. - podał GUS.

Reklama

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w I kw. 2019 roku 55,9 proc. wobec 56,1 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 53,7 proc. wobec 54,0 proc. w IV kw. 2018 r.

- - - - -

21 maja informowaliśmy: Dlaczego bezrobocie w Polsce nie będzie już spadać?

Tylko cztery kraje w UE mają niższe bezrobocie od Polski. Stopa bezrobocia nie będzie już spadać, choć firmom brakuje pracowników. To dlatego, że mamy bardzo niską aktywność zawodową, co program 500 plus pogłębia.

- Uważam, że rynek pracy znajduje się obecnie w stanie równowagi, a to oznacza, że stopa bezrobocia będzie się utrzymywała na stabilnym poziomie - mówi w rozmowie z MarketNews24 Krystian Jaworski starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polski.

Według metodologii UE, stopa bezrobocia w Polsce wynosi tylko 3,4 proc. Niższa jest w Czechach, Holandii, Niemczech i na Węgrzech.

Natomiast stosując metodologię GUS, stopa bezrobocia w 2018 r. wynosiła 5,8 proc. W ocenie ekonomistów Credit Agricole będzie taka sama w tym i przyszłym roku. Różnice pomiędzy GUS a Eurostatem wynikają m.in. z tego, że do urzędów pracy zgłaszają się niepracujący, aby zachować dostęp do bezpłatnej służby zdrowia, co jeszcze nie oznacza, że szukają pracy.

- Potencjał do spadku stopy bezrobocia będzie bardzo ograniczony - ocenia ekspert Credit Agricole Bank Polski. - To dlatego, że stopa aktywności zawodowej pozostaje na niskim poziomie.

Obniżenie wieku emerytalnego zmniejsza stopę aktywności zawodowej. Wpływ programu 500 proc. też nie jest pod tym względem pozytywny.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopa bezrobocia | bezrobocie w Polsce | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »