Reklama

Główny Urząd Statystyczny podał dane o bezrobociu w październiku 2019 r.

Stopa bezrobocia w październiku 2019 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 840,5 tys. wobec 851,2 tys. osób we wrześniu 2019 roku.

Na początku listopada Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że - zgodnie z szacunkami resortu - stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes pod koniec października szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,1 proc.

- - - - - -

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w III kwartale 2019 r. 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w II kwartale 2019 r. - podał GUS.

Reklama

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w III kw. 2019 roku 56,7 proc. wobec 56,2 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 54,9 proc. wobec 54,4 proc. w II kw. 2019 r.

- - - - - -

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w październiku 2019 r. w ujęciu rok do roku wzrosły o 4,3 proc., po wzroście o 16,1 proc. rok do roku we wrześniu - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły w październiku o 2,1 proc., po wzroście o 27,4 proc. we wrześniu.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

- - - - -

Nowe zamówienia w przemyśle w październiku 2019 r. wzrosły rok do roku o 3,7 proc., po wzroście o 12,6 proc. rok do roku we wrześniu - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym zamówienia w październiku spadły o 3,0 proc., po wzroście o 15,2 proc. miesiąc wcześniej.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

- - - - - -

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w październiku 2019 r. wzrosła o 3,8 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 7,0 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w październiku wzrosła o 2,3 proc. rdr, a mdm wzrosła o 6,2 proc.

- - - - - -

Komengtarz Banku Pocztowego: Rekordowo niska liczba bezrobotnych

- Dane o bezrobociu czy zatrudnieniu wskazują, że obserwowane spowolnienie w gospodarce nie przekłada się na rynek pracy tak jak w latach poprzednich - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Liczba bezrobotnych pozostaje rekordowo niska - dodaje.

Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia w październiku 2019 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 840,5 tys. wobec 851,2 tys. osób we wrześniu 2019 roku.

- Dane okazały się ponownie lepsze od oczekiwań i zmniejszają tym samym prognozę stopy bezrobocia na koniec roku, która wyniesie prawdopodobnie 5,1 proc. - podała Kurtek. Przypomniała, że rynkowe prognozy zakładały, iż poziom bezrobocia w październiku wyniesie 5,1 proc.

Według Kurtek dane dotyczące bezrobocia, ale także zatrudnienia czy wynagrodzeń wskazują, że obserwowane aktualnie spowolnienie w gospodarce nie przekłada się na rynek pracy tak jak w latach poprzednich. Oceniła, że liczba bezrobotnych pozostaje rekordowo niska. Firmy raczej ograniczają nowe zatrudnienie, niż likwidują dotychczasowe miejsca pracy. Dodatkowo, aby zapobiec odejściom pracowników, podwyższane są im pensje.

- Oczywiście nie wszystkich branż to dotyczy, ale taki jest ogólny obraz sytuacji. A wszystko to spowodowane jest jednym czynnikiem: brakiem rąk do pracy i perspektywą dalszych problemów w tym zakresie. Już po nowym roku Polskę mogą zacząć opuszczać Ukraińcy, dla których otwiera się rynek pracy w Niemczech. Należy zatem oczekiwać, że nawet w sytuacji wyraźnego spowolnienia gospodarczego, bezrobocie w Polsce nie wróci do wysokich poziomów - zaznaczyła Kurtek.

Na początku listopada Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że - zgodnie z szacunkami resortu - stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »