Główny Urząd Statystyczny podał dane o sprzedaży detalicznej w Polsce

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w listopadzie 2019 r. wzrosła o 5,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,9 proc. rdr.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w listopadzie rdr o 4,4 proc. i spadku mdm o 3,2 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 4,2 proc. rdr.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w listopadzie i w październiku 2019 r.:

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

-----------

Piękoś z Pekao: Wzrost sprzedaży detalicznej wyższy od prognoz

Listopadowy wzrost sprzedaży detalicznej okazał się wyższy od prognoz rynkowych m.in. dzięki wynikom w kategorii "meble, RTV i AGD", wspieranym przez promocje Black Friday - ocenia piątkowe dane GUS ekonomista z banku Pekao Piotr Piękoś.

Reklama

Zdaniem Piękosia wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym o 5,2 proc. rok do roku po wzroście o 4,6 proc. w październiku jest wyższy od konsensusu prognoz rynkowych.

- Do przyspieszenia wzrostu sprzedaży w listopadzie przyczynił się mocniejszy niż przed miesiącem wzrost sprzedaży w kategorii "meble, RTV i AGD" (11,9 proc. r/r), wspierany najpewniej przez efekt promocji "Black Friday". Co prawda, jednocześnie lekko spowolnił wzrost sprzedaży samochodów w wyniku pogorszenia wpływu kalendarza (jeden dzień roboczy mniej niż przed rokiem), lecz sprzedaż dóbr trwałych ogółem pozostała na wysokich poziomach (8,3 proc. r/r) - komentuje Piękoś.

Według niego świadczy to o utrzymywaniu się bardzo dobrych nastrojów konsumenckich. - Sądzimy, że utrzymujący się dobry sentyment konsumencki będzie napędzał wzrost konsumpcji prywatnej w kolejnych kwartałach - prognozuje ekonomista.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »