Gmina nie wypłaci becikowego!
Cały czas nie jest znana ostateczna wersja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży. Jest ono wciąż konsultowane.
W związku z tym kobiety, które teraz są w ciąży i po 1 listopada zgłoszą się do gmin po becikowe, nie wiedzą dokładnie, jakie wymagania trzeba spełnić, aby je otrzymać. Resort pracy nie przewiduje dla nich żadnego okresu przejściowego.
Zmiany przy ubieganiu się o becikowe wprowadziła tzw. ustawa rodzinna. Znowelizowała art. 9 i 15 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992). Od 1 listopada obowiązywać więc będą nowe warunki uprawniające do wypłaty jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (1 tys. zł) i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (1 tys. zł). Rodzice będą musieli mieć zaświadczenie lekarskie potwierdzające pozostawanie pod opieką medyczną co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.
Nowy wymóg dotyczący badań nie dotyczy opiekuna prawnego, i faktycznego dziecka oraz tych rodziców, którzy zdążą złożyć wniosek jeszcze przed 1 listopada.
Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Zdrowia rozporządzenie nie zmienia zakresu, częstotliwości ani form opieki medycznej stosowanych zazwyczaj przez kobiety w ciąży. Szczegółowo są one określone przez rozporządzenie ministra zdrowia z 21 grudnia 2004 r. w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane (Dz.U nr 276, poz. 2740). MZ zapewniło nas także, że zaświadczenie o przebywaniu pod opieką lekarza będzie mógł wydawać lekarz rodzinny.
Michalina Topolewska
Zaplanuj wakacje już teraz - tanie bilety lotnicze, promocyjne oferty turystyczne.