GN stawia na Polskę. Duńczycy otworzyli centrum badań i rozwoju w Warszawie

Firma GN podjęła decyzję o utworzeniu kolejnego, ósmego ośrodka badań, rozwoju i IT. Nowy hub został właśnie otwarty w Warszawie. Zespół w Polsce ma być wzmocnieniem przy tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych oraz cyfrowych.

O wyborze lokalizacji przesądził przede wszystkim - wskazali przedstawiciele GN - wysoki poziom wykształcenia, wiedzy merytorycznej i doświadczenia inżynierów, deweloperów oraz specjalistów IT w Polsce. Poza Warszawą rozważanych było kilka innych polskich miast - m.in. Kraków. Co ciekawe, Duńczycy wrócili do stolicy Polski po ponad 100 latach. Pierwsza inwestycja miała miejsce w 1917 roku (ogólnie GN działa już od 150 lat), ale zawierucha wojenna i rewolucja w Rosji przesądziły o wycofaniu skandynawskiego kapitału.

Kopenhaga w zasięgu wzroku. Warszawa wygrywa

- Pierwotnie rozważaliśmy około 15 lokalizacji na całym świecie. Poza łatwym dostępem do specjalistów za Warszawą przemawiało kilka czynników - podobieństwo kultury organizacyjnej, duże zaplecze infrastrukturalne. Nie bez znaczenia był także fakt, że Warszawę od Kopenhagi dzieli zaledwie godzina lotu - przyznał Niclas Blohm, starszy wiceprezes w Global Research & Development, GN Audio.

Reklama

25 października nastąpiło oficjalne otwarcie siedziby spółki znajdującej się w coworkingowym centrum Brain Embassy w historycznym budynku Teatru Kwadrat na Czackiego. Skandynawowie przyznają, że o wyborze tego konkretnego punktu przesądziła bliskość Uniwersytetu Warszawskiego. GN zamierza bowiem nawiązać niebawem bliską współpracę z uczelnią.

Będzie więcej szans na zatrudnienie

Co więcej, firma planuje także dalszą rozbudowę warszawskiego zespołu. Do tej pory zatrudniono już ponad 60 osób. Ile będzie docelowo? Szefowie firmy nie chcą zapeszać, bo - jak mówią - obecna sytuacja rynkowa jest nieprzewidywalna. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że do końca roku zespół GN Polska nieco się powiększy i może przekroczyć 100 osób. W 2023, jeżeli dobrze pójdzie, rekrutacje nadal będą trwały. - Polska jest jednym z krajów, które wyróżniają się poziomem przyswajania nowoczesnej technologii i powiązania z nią, niezależnie od tego, czy chodzi o inteligentne systemy słyszenia, audio, wideo, czy technologię gier. Mamy ogromne ambicje wobec naszego biura w Warszawie i wysokie oczekiwania co do jakości wkładu merytorycznego zespołu - powiedział Peter la Cour Gormsen, dyrektor finansowy Grupy GN.

Od telegrafu aż po urządzenia gamingowe

Duńska Grupa GN (Great Nordic) jest pionierem w branży komunikacji - jako pierwsza przeprowadziła kabel telegraficzny przez Atlantyk, stwarzając możliwość komunikacji międzykontynentalnej, szybkiego przepływu informacji oraz zbliżenia do siebie ludzi z odległych części świata. Po włączeniu do portfolio Grupy GN marki SteelSeries w styczniu 2022 roku, firma stała się również istotnym uczestnikiem rynku sprzętu do gier komputerowych.

GN działa w ponad stu krajach, gdzie zatrudnia około 8 tys. osób. Grupa reinwestuje 9 proc. dochodów w prace nad rozwojem kolejnych innowacji, prowadzone w ośrodkach badawczo-rozwojowych na trzech kontynentach. Poza Danią centra innowacji i programowania znajdują się w Holandii, Francji, Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach. Pracuje w nich 15 proc. wszystkich zatrudnionych w Grupie GN osób.

Krzysztof Maciejewski

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Duńczycy | inżynierowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »