Go Sport, Maga Foods i właścicielka Wildberries na polskiej liście sankcyjnej opublikowanej przez MSWiA!

50 podmiotów - w tym kilka z branży handlowej - znalazło się na pierwszej liście sankcyjnej opublikowanej we wtorek przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na "czarną listę" trafiła m.in. Tatiana Bakalczuk, założycielka platformy e-commerce Wildberries; producent surówek, soków i dań gotowych Maga Foods, a także sieć sklepów Go Sport - podały waidomoscihandlowe.pl. Sprawdź, kto jeszcze znalazł się na liście MSWiA.

W przypadku Bakalczuk, Polska zdecydowała się na zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych, zakaz udostępniania właścicielce Wildberries lub na jej rzecz jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych (bezpośrednio lub pośrednio), oraz zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie dwóch wcześniej wskazanych środków. Ponadto resort kierowany przez Mariusza Kamińskiego wpisał Bakalczuk do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany.

Reklama

Niepożądany pobyt w Polsce

Jak wskazuje MSWiA, Tatiana Bakalczuk jest założycielką i właścicielką OOO Wildberries - największej rosyjskiej sieci sprzedaży internetowej dostarczającej klientom indywidualnym bardzo szeroki asortyment towarów, w tym najpopularniejszych marek zagranicznych. Od 2021 r. firma jest powiązana poprzez swoją właścicielkę z bankami Standard-Credit Bank (teraz Wildberries Bank) i VTB Bank.

- W lipcu 2021 r. Ukraina nałożyła sankcje na OOO Wildberries i właścicielkę podmiotu Tatianę Bakalczuk - firma została oskarżona o sprzedaż rosyjskich mundurów wojskowych i literatury antyukraińskiej. Z racji pozycji rynkowej zajmowanej przez Wildberries w Rosji należy założyć, że podmiot jest znaczącym płatnikiem podatków i w ten sposób, poprzez zasilanie budżetu FR, pośrednio wspiera agresję wobec Ukrainy - tłumaczy resort.

Dodaje: - Nałożenie sankcji na Tatianę Bakalczuk może utrudnić jej prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia przychodów powiązanych z nią podmiotów - co pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

Na listę MSWiA trafiła nie tylko Bakalczuk jako osoba prywatna, ale także spółka Wildberries (jako osobny podmiot).

Na liście jest GO SPORT Polska

W ujawnionym we wtorek dokumencie pojawiła się także spółka GO Sport Polska. W jej przypadku Polska zdecydowała się na zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych, zakaz udostępniania jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych (bezpośrednio lub pośrednio), zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie wzkazanych wcześniej środków. Ponadto spółka została wykluczona z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu.

- GO SPORT POLSKA sp. z o.o. od 2019 r. był własnością francuską, następnie został kupiony przez singapurską spółkę SPORTMASTER OPERATIONS PTE LTD, której rzeczywistymi beneficjentami są osoby pochodzenia rosyjskiego, w tym oligarcha Nikolay FARTUSHNYAK, Vladimir FARTUSHNYAK oraz Alexander MIKHALSKIY, którzy są współzałożycielami jednej z największych rosyjskich sieci sklepów sportowych SPORTMASTER - tłumaczy MSWiA.

Ile kosztuje Netflix na miesiąc?

I wyjaśnia: - W lutym 2021 r. Ukraina nałożyła na podmiot SPORTMASTER OPERATIONS PTE LTD sankcje. Z racji pozycji rynkowej zajmowanej w FR przez SPORTMASTER oraz osiąganych dochodów podmiot jest znaczącym płatnikiem podatków wspierających rosyjski budżet. Nałożenie sankcji na spółkę GO SPORT POLSKA Sp. z o. o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy, a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

Na listę trafiła także spółka Maga Foods, zajmująca się produkcją surówek, jak również powiązana z nią spółka Maga Dystrybucja 2. Polska strona w przypadku Maga Foods zdecydowała się na zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych, zakaz udostępniania spółce lub na jej rzecz jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych (bezpośrednio lub pośrednio), zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest jedno z powyższych. Ponadto spółka została wykluczona z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu.

"Podmiot pośrednio kontrolowany przez Michaiła Fridmana"

Maga Foods, jak wskazało MSWiA, to "podmiot pośrednio kontrolowany przez Michaiła Fridmana (Mikhail Fridman), wpisanego 11 marca 2022 r. na listę sankcji rządu Wlk. Brytanii na podstawie Sanctions and Anti - Money Laundering Act 2018 - nr 591, ID: RUS 0664. Michaił Fridman jest założycielem ALFA Banku - największego rosyjskiego banku prywatnego, piątego co do wielkości banku w Federacji Rosyjskiej objętego sankcjami przez Stany Zjednoczone na podstawie Executive Order 14024 - podmiot dodany 6 kwietnia 2022 r. do SDN prowadzonej przez OFAC (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List US Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control)".

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

- Jest również objęty sankcjami UE (nr 675 załącznika I do rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów i organów) - dodało ministerstwo.

Na obejmującą 50 pozycji listę rosyjskich oligarchów i firm, stworzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, trafiły także m.in.: Gazprom, Oleg Deripaska, Jewgienij Kaspierski, Acron Pao, Beloil Polska, Eurochem Polska, IRL Polska i Kaspersky.

wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: sankcje wobec Rosji | handel Polska | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »