Górnictwo odpowiedzialne za wzrost wynagrodzeń
Dziś GUS opublikował biuletyn statystyczny, który rzucił nieco więcej światła na styczniowe dane. Tak jak przypuszczaliśmy, zaskakująco wysoki wzrost dynamiki wynagrodzeń w styczniu (do +8,1 proc. R/R z +4,4 proc. R/R w grudniu) był przynajmniej w części efektem zdarzeń jednorazowych.
Przede wszystkim spowodował go silny wzrost płac w górnictwie (30 proc. w skali roku, z czego aż 39,7 proc. w skali roku w górnictwie węgla kamiennego), co może być efektem premii po dobrym roku dla tego sektora. Wyższe wynagrodzenia zostały wypłacone również w kilku branżach przetwórstwa przemysłowego, co może być również efektem wyższych premii. Jednak na pełne potwierdzenie tych tez poczekamy do marca, kiedy opublikowane będą dane za luty. Uważamy, iż dynamika wynagrodzeń powinna być niższa niż 6 proc.
Dziś GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej za styczeń. Sprzedaż wzrosła o 14,3 proc. R/R, nieco poniżej naszej prognozy (15,5 proc.), ale powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 13,2 proc. Zgodnie z oczekiwaniami - do 13,2 proc. - wzrosła stopa bezrobocia.
Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.