Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki. Co ze stopami procentowymi?

Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozy dla polskiej gospodarki. Wzrost gospodarczy w Polsce ma w 2023 r. zdaniem S&P wynieść 0,9 proc. Według wcześniejszych prognoz miało to być 1,2 proc. Agencja nie spodziewa się dalszych podwyżek stóp procentowych przez RPP.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W latach 2024-25 S&P prognozuje się dynamikę PKB Polski na poziomie 3,2 proc. i 2,8 proc.

S&P prognozuje średnioroczną inflację w Polsce (HICP) w 2023 r. na poziomie 12,9 proc., w 2024 r. 6,2 proc., a w 2025 r. 3,1 proc.

Według S&P, RPP nie dokona w scenariuszu bazowym kolejnych podwyżek stóp procentowych i utrzyma je na niezmienionym poziomie do końca 2023 r. W 2024 r. spodziewa się obniżek stopy referencyjnej łącznie o 150 pb. (5,25 proc. na koniec roku), a w 2025 r. o kolejne 175 pb. (3,50 na koniec okresu).

Reklama

Znaczące ryzyka dla prognoz

"Ryzyka dla naszych prognoz są znaczące. W negatywnym scenariuszu, zakładającym całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Europy oraz wyższe globalnie stopy procentowe, polska gospodarka może doświadczyć całorocznej recesji w 2023 r. Obecnie spodziewamy się w obu scenariuszach - bazowym i negatywnym - wypłaty środków z KPO w 2023 r., choć zaznaczamy, że istnieje ryzyko opóźnień w tej kwestii lub redukcji przydzielonego finansowania, co osłabiłoby inwestycje. Ponadto presja rynkowa na walutę lub na rynek długu mogłaby wzrosnąć, jeżeli inflacja miałaby być wyższa, co potencjalnie mogłoby prowadzić do wyższych stóp procentowych, a to mogłoby skutkować mocniejszym uderzeniem w gospodarkę i zatrudnienie" - konkluduje S&P.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: prognozy | prognozy PKB | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »