Gorsze prognozy gospodarcze dla Niemiec

W 2021 roku PKB Niemiec wzrośnie o 3,1 proc. - prognozują wiodący niemieccy ekonomiści. Zawieszenie szczepień AstraZeneką wyhamuje ożywienie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Trzecia fala pandemii i przedłużający się lockdown hamują ożywienie gospodarcze w Niemczech. Ekonomiści, doradzający rządowi w Berlinie obniżyli w środę (17.03.2021) swoją prognozę wzrostu gospodarczego w 2021 roku do 3,1 proc. PKB. Poprzednia prognoza tzw. Grupy mędrców szacowała, że niemiecki produkt krajowy brutto wzrośnie w tym roku o 3,7 procent, po załamaniu w roku ubiegłym, gdy recesja wyniosła 4,9 proc. PKB.

- Największym ryzykiem dla koniunktury w Niemczech jest możliwa trzecia fala pandemii - powiedział członek tego gremium Volker Wieland.

Reklama

Kluczowa rola szczepień

Szczególnie zły wpływ będą mieć ewentualne ograniczenia i przerwy w działaniu zakładów przemysłowych. Także zawieszenie szczepień preparatem AstraZeneca może wpłynąć na wyhamowanie koniunktury, uważają eksperci.

W ich ocenie niemiecka gospodarka osiągnie poziom sprzed kryzysu na przełomie 2021 i 2022 roku, by w przyszłym roku wzrosnąć o 4 proc. PKB.

Prognoza ekonomistów jest nieco bardziej optymistyczna niż szacunki rządu w Berlinie, który na 2021 roku przewiduje wzrost PKB na poziomie 3 proc. Minister gospodarki Peter Altmaier ma nadzieję, że po trudniejszym okresie koniunktura znów nabierze prędkości. - Postęp w szczepieniach i wykorzystanie szybkich testów są na tym etapie pandemii kluczowe, aby całej gospodarce wiodło się lepiej - powiedział polityk.

Napięta sytuacja w usługach

Zdaniem ekspertów gospodarka nadal jest silna mimo pandemii. Względnie dobre wyniki osiąga przede wszystkim produkcja przemysłowa, bo zakłócenia w międzynarodowych łańcuchach dostaw nie są tak silne, jak wiosną 2020 roku na początku pandemii i rośnie globalny popyt na produktu z Niemiec.

"Bardzo napięta" jest natomiast sytuacja w sektorze usług, wymagających kontaktu z klientem. Dlatego w pierwszym kwartale PKB może spaść o 2 proc., po wzroście na poziomie 0,3 proc. na koniec 2020 roku.

Zdaniem ekspertów w przypadku przedłużenia lockdownu o kolejny kwartał, wzrost PKB może być o jeden punkt procentowy niższy od zakładanych na razie 3,1 proc. Grupa mędrców ostrzegła dlatego przed przedwczesnym zakończeniem programów pomocy państwa dla dotkniętych koronakryzysem firm.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

AstraZeneca a koniunktura

Apelują też o przyśpieszenie ze szczepieniami na COVID-19. - Aby osiągnąć cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłych mieszkańców Niemiec do września 2021 roku, aktualna liczba wykonanych szczepień musi wzrosnąć o 50 proc. - powiedziała członkini rady ekspertów Veronika Grimm. Dodała, że także lekarze rodzinni i specjaliści powinni mieć możliwość wykonywania szczepień w swoich gabinetach.

Jej zdaniem zawieszenie podawania preparatu AstraZeneca będzie mieć "całkiem jasne gospodarcze konsekwencje". Konieczne będzie zapewne przedłużenie programów pomocy i dojdzie do bankructw.

Wieland zwrócił uwagę, że inne kraje, jak Wielka Brytania i USA, znacznie wyprzedzają Niemcy, jeżeli chodzi o szczepienia i testowanie na koronawirusa. - Musimy przyśpieszyć i poprawić te sprawy u nas - podkreślił Wieland.

RTR/widz, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: gospodarka Niemiec | prognozy gospodarcze | koronakryzys

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »