Gospodarka strefy euro minimalnie odbiła. Eurostat opublikował nowe dane

W IV kwartale 2023 roku w strefie euro PKB wzrosło w ujęciu rocznym o 0,1 proc, zaś w ujęciu kwartalnym dynamika wzrostu nie zmieniła się. - podał Eurostat. Opublikowane we wtorek okazały się nieco lepsze od oczekiwań analityków.

Nowe dane opublikowane przez europejski urząd statystyczny są minimalnie lepsze od oczekiwań analityków - ci nie spodziewali się zmian w ujęciu rocznym, zaś prognozowali spadek w ujęciu kwartalnym o 0,1 proc. W III kw. 2023 r. dynamika wzrostu PKB wyniosła 0 proc. rok do roku, zaś w ujęciu kwartalnym odnotowano spadek o 0,1 proc. Z kolei w II kw. wzrost PKB w ujęciu kwartalnym wyniósł 0,1 proc., zaś rocznym - 0,5 proc.

Eurostat podał również dane dla krajów Unii Europejskiej, które nie wchodzą w skład strefy euro. W ujęciu kwartalnym PKB całej UE nie zmienił się, zaś w ujęciu rocznym wzrósł o 0,2 proc. - minimalnie więcej niż w przypadku strefy euro. 

Reklama

"Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane za czwarty kwartał 2023 r., Portugalia odnotowała najwyższy wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem (0,8 proc.), a za nimi plasują się Hiszpania (0,6 proc. ), Belgia i Łotwa (obie 0,4 proc.). Spadki zanotowano w Irlandii (-0,7 proc.), Niemczech i na Litwie (w obu przypadkach -0,3 proc.)" - poinformował Eurostat.

Polska gospodarka ma się dobrze na tle UE

W przypadku metodologii Głównego Urzędu Statystycznego znamy dane za III kwartał. Wówczas polska gospodarka urosła o 0,5 proc. rok do roku. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł o 1,5 proc. (dane dostosowane sezonowo). GUS wskazał, że inwestycje w III kwartale wzrosły o 7,2 proc. rdr, konsumpcja prywatna o 0,8 proc., zaś popyt krajowy spadł o 5,2 proc. rdr.

Prognozy gospodarcze dla Polski są optymistyczne. Według OECD polski PKB w 2023 r. wzrósł o 0,4 proc., choć pierwsze półrocze było naznaczone spowolnieniem gospodarczym. 

Na odbicie w gospodarce wpływ miała hamująca pod koniec roku inflacja, która przyczyniła się do wzrostu wydatków konsumentów. Spowolnione tempo wzrostu inflacji w końcówce roku przyczyniło się do wzrostu wydatku konsumentów.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | wzrost PKB | Produkt Krajowy Brutto (PKB)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »