Greenflacja. Zielona inflacja, która opłaca się światu

Trwa zielona transformacja - odchodzenie od paliw kopalnych i emisji gazów. Jej skutkiem jest greenflacja, zielona inflacja - wzrost cen niezbędnych do przemian surowców, a także zrównoważonych działów gospodarki - transportu lotniczego, rolnictwa czy mody. “Rezygnacja z przemian byłaby o wiele droższa” - ostrzega w opublikowanym raporcie “Zapłać teraz lub więcej później” Bank of America (BofA). Zapewnia, że odstąpienie od planu kosztowałoby świat 178 bilionów dolarów.

“Konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych poprzez zmniejszenie zależności od energii kopalnych, zanim energie odnawialne zostaną dostatecznie rozwinięte, będzie generować dalsze napięcia inflacyjne” - ostrzegał na początku 2022 r. Europejski Bank Centralny (EBC). Zapowiadał wtedy, że jeśli Europa chce wypełnić postanowienia dotyczące porozumień klimatycznych z Paryża, ceny paliw kopalnych będą musiały nadal rosnąć. 

Zrównoważona moda będzie droższa

Już teraz gwałtownego wzrostu cen doświadczają m.in. polisy ubezpieczeniowe, rolnictwo, lotnictwo, moda, energia czy nieruchomości. Jak obliczyli eksperci BofA, tylko w dziale ubezpieczeń wielkość składek majątkowych osiągnie wkrótce 110 miliardów dolarów rocznie - o 30-60 proc. więcej niż teraz (dane za Swiss Re). Stanie się tak z powodu wzrostu klęsk żywiołowych i obaw o straty wywołane katastrofami. 

Reklama

W ciągu pięciu lat o połowę wzrosła popularność zrównoważonej mody, czyli takiej, której produkcja mniej zatruwa środowisko. Przemysł odzieżowy odpowiada rocznie za emisję od 2 do 3 mld ton CO2. Jej popularność rośnie, mimo że zrównoważone tkaniny, np. bawełna organiczna, są średnio ponad dwukrotnie droższe od pozostałych (ograniczone stosowanie pestycydów zwiększa ryzyko nieurodzaju). “Odzież zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju będzie kosztować więcej” - ostrzega BofA.

Nieruchomości i metale ziem rzadkich

Greenflację odczuwa też sektor nieruchomości. Dekarbonizacja i przestrzeganie przepisów dotyczących efektywności energetycznej wymaga inwestycji w modernizację budynków i ich wyposażenie. Według Propflo, brytyjskiej platformy wspierającej ekologiczne przekształcenia domów, w Wielkiej Brytanii 80 proc. prywatnych nieruchomości na wynajem o niskiej efektywności energetycznej, aby osiągnąć zgodność, musiałoby wydać około 10 tys. funtów każdy. 

Popyt na elektryczne samochody winduje ceny metali ziem rzadkich. Morgan Stanley prognozuje, że już wkrótce producenci akumulatorów do tych aut będą musieli podwyższyć ceny o 25 proc. z powodu drożejącego węglanu litu. To zaś przełoży się na cenę końcową pojazdu. Międzynarodowa Agencja Energii obliczyła, że transformacja zwiększy popyt na lit czterdzieści razy, na nikiel dwadzieścia razy, a na mangan siedem razy.

Działanie lepsze od inercji

Koszty dotyczące zielonych przemian odczuwa też rolnictwo, którego zadaniem jest m.in. rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego. O greenflacji pamięta każdy pasażer linii lotniczych. Przez wzrost kosztu paliwa i opłat lotniskowych latanie staje się luksusem. Trudno zapomnieć o greenflacji włączając światło. Analitycy BofA ostrzegają, że prąd będzie wciąż drożał. Obliczyli, że wcześniejsze zamknięcie zakładów wykorzystujących paliwa kopalne może doprowadzić do utraty wyników biznesowych liczących 1,4 biliona dolarów w ciągu następnych 50 lat. “To będzie miało wpływ na rachunki konsumentów za energię” - zapowiadają.

Wskazywane przez nich liczby są duże, ale o wiele więcej - zapewniają autorzy raportu - kosztowałoby globalną gospodarkę odejście od zaplanowanych przemian. “Do 2070 r. kwota ta wyniosłaby 178 bilionów dolarów” - ostrzegają. “Podczas gdy inwestycja w Net Zero (zerowa emisja netto gazów) przyniosłaby w tym samym okresie dodatni zwrot netto w wysokości 43 bilionów dolarów -  informują analitycy BofA, powołując się na zeszłoroczne badanie Deloitte, opublikowane w raporcie The Turning Point (Punkt Zwrotny). 

ew

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »