Grekom cięcie idzie jak z płatka
Deficyt budżetowy Grecji w pierwszym półroczu 2010 r. skutkiem radykalnych cięć zmniejszył się rok do roku o 46 procent. Wynosi teraz 9,65 mld euro. Ministerstwo finansów Grecji zakładało na ten czas zmniejszenie deficytu o 39,5 procent.
Udało się Grekom obniżyć wydatki w sferze publicznej rok do roku o 12,8 proc. (cel na rok 2010 = 5,5 proc.). Deficyt sektora finansów publicznych zniżkował w omawianym okresie o 40 proc. do 3,7 mld euro. Nie udało się Helladzie wydatnie powiększyć przychodów z podatków - planowano o 13,7 proc., wykonano 7,2 proc. W tej sytuacji podniesiono VAT.
Zadłużona Grecja zobowiązała się Unii Europejskiej i MFW do zmniejszenia deficytu budżetowego z 13,6 proc. PKB w 2009 r. do 8,1 proc. PKB w bieżącym roku. To warunkowało pożyczkę z tych instytucji w wys. 110 mld euro.
- - - - -
Deficyt budżetowy państwa
Występuje, gdy wydatki w budżecie są wyższe niż jego dochody. Przeciwieństwem deficytu jest nadwyżka budżetowa.
Deficyt sektora finansów publicznych
Ujemna różnica między dochodami publicznymi a wydatkami publicznymi, ustalona dla okresu rozliczeniowego, który wynosi zazwyczaj rok. Dochody, wydatki publiczne i nadwyżkę lub deficyt sektora finansów publicznych ustala się po wyeliminowaniu przepływów finansowych pomiędzy jednostkami tego sektora.
Krzysztof Mrówka