Grupa Azoty z pompą otwiera wielką inwestycję. Rusza produkcja w fabryce

Grupa Azoty rozpoczęła produkcję w nowej fabryce. Zakład Polimery Police ma zmniejszyć zależność przedsiębiorstwa i kraju od dostaw związków chemicznych z zagranicy. To największa inwestycja w tej branży polskiego przemysłu od lat.

Grupa Azoty Polyolefins uruchamia produkcję w nowym zakładzie. Uroczystość z okazji rozpoczęcia produkcji gryfilenu - czyli polskiego polipropylenu w nowej fabryce odbyła się w czwartek. W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki i ambasador Korei Południowej Hoonmin Lim. Głównym wykonawcą projektu Polimery Police jest koreańska firma Hyundai Engineering.

- Kilka dni temu otwieraliśmy największą w historii Polski inwestycję firmy zagranicznej - inwestycję Intela. Dzisiaj otwieramy jedną z największych polskich inwestycji przemysłowych, a z całą pewnością największą inwestycję w ostatnich wielu, wielu latach - mówił premier. Dodawał, że polska branża chemiczne notuje deficyt handlowy - więcej produktów importujemy niż eksportujemy. - Taka inwestycja jak ta była więc bardzo potrzebna nie tylko z punktu widzenia uzupełnienia oferty produktowej Grupy Azoty, ale jest bardzo ważna z punktu widzenia całej gospodarki Rzeczpospolitej - dodał premier.

Reklama

Miliardowa inwestycja Grupy Azoty

Całkowity budżet projektu Polimery Police to ok. 1,8 mld dolarów - podaje spółka Grupa Azoty Polyolefins. Jego celem była budowa kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu. Moc produkcyjna zakładu wyniesie do 437 tys. ton rocznie. 

Projekt obejmował też budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego. Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji - propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki - dwa na propan (kazy o pojemności 40 tys. metrów sześciennych)  i jeden na etylen (o pojemności 12 tys. metrów sześciennych).

Pierwsza dostawa propanu dotarła do gazoportu w grudniu 2022 roku a pierwsza dostawa etylenu - w marcu bieżącego roku.

"Inwestycja Polimery Police, realizowana przez Polyolefins, spółkę celową grupy, to inwestycja, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. To jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym" - podaje Grupa Azoty.

Substancje wytwarzanie w fabryce znajdą wykorzystanie w produkcji tworzyw sztucznych do opakowań spożywczych, towarów AGD czy używanych w przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym.

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: polimery | Police | Grupa Azoty | Premier Mateusz Morawiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »