Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Podano powód

Grupa Azoty złożyła do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej. Chodzi o sumę przekraczającą 4 mln zł.

"W zawiadomieniu jest mowa o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce w wysokości ponad 4 mln zł" - podano w komunikacie.

Wyjaśniono, że zgodnie z zawiadomieniem "aneksowanie z 7 byłymi członkami zarządu Grupy Azoty S.A. umów o świadczenie usług w zakresie zarządzania, miało zagwarantować wskazanym członkom zarządu wypłatę odszkodowania już po zakończeniu pełnienia funkcji w grupie przez okres 6 miesięcy, bez możliwości wypowiedzenia takiego zakazu przez Grupę Azoty". Przed aneksowaniem, czyli  przed 2021 rokiem, umowy o zakazie konkurencji zakładały możliwość ich wypowiedzenia przez Grupę Azoty.

Reklama

"Działania szkodliwe dla spółki"

Spółka przekazała w komunikacie, że zgodnie z zawiadomieniem, okoliczności faktyczne zawarcia aneksów oraz uzgodnienia wewnętrzne dokonane z odpowiednimi jednostkami organizacyjnymi wskazują na działania w interesie finansowym osób odpowiedzialnych za prowadzenie spraw majątkowych Grupy Azoty, ze szkodą dla spółki.

"Wskazują również na ukierunkowanie tych działań na zapewnienie korzyści majątkowej osobom, z którymi zawierano takie aneksy. Działania podjęte w celu uniemożliwienia wypowiedzenia zakazów są istotne również w kontekście rekordowych poziomów strat raportowanych przez Grupę od IV kwartału 2022 roku" - dodano.

Wyjaśniono, że Grupa Azoty niezwłocznie dokonała wypowiedzenia wskazanych aneksów, a w rezultacie grupa nie dokonała byłym członkom zarządu wypłaty części odszkodowania po dokonanym wypowiedzeniu uznając opisane aneksowanie za nieskuteczne.

Prokuratura bada już Grupę Azoty

Zgodnie z rekomendacją zarządu w Grupie Azoty trwają audyty w zakresie funkcjonowania spółek w ostatnich latach. Audyty mają związek m.in. z rekordowymi poziomami strat, jakie grupa odnotowywała od IV kwartału 2022 r., brakiem realizacji efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami. 

W wyniku tych kontroli Grupa Azoty złożyła już zawiadomienia do prokuratury, które dotyczyły m.in. Polskiej Fundacji Narodowej, umów sponsoringowo-reklamowych oraz byłego prezesa klubu Chemik Police.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

GRUPAAZOTY

20,6600 -0,1200 -0,58% akt.: 31.10.2024, 17:51
  • Otwarcie 20,7800
  • Max 20,7800
  • Min 20,3200
  • Kurs odniesienia 20,7800
  • Suma wolumenu 55 719
  • Suma obrotów 1 143 782,5000
  • Widełki dolne 18,7100
  • Widełki górne 22,8400
Zobacz również: PCCROKITA POLICE POLWAX
PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Azoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »