GUS: Dynamika produkcji budowlano-montażowej

Jak podał podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa w marcu 2020 r. wzrosła o 3,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 25,0 proc. Natomiast, liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu spadła o 20,9 proc. rdr

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w marcu rdr o 1,4 proc., a mdm wzrostu o 15,0 proc.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w marcu br. była wyższa o 3,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 10,8 proc.) oraz o 25,0 proc. w stosunku do lutego 2020 roku (przed rokiem wzrost o 27,2 proc.).

W stosunku do marca ub. roku zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 10,8 proc.) oraz zajmujących się budową budynków (o 2,9 proc.). Wartość produkcji budowlano-montażowej była mniejsza w jednostkach realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 0,4 proc.).

Reklama

Deweloperzy oddali do użytkowania więcej mieszkań

W okresie trzech pierwszych miesięcy 2020 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, natomiast spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. 
Według wstępnych danych, w okresie styczeń-marzec 2020 r. oddano do użytkowania 49,5 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 30,4 tys. mieszkań (5,8 proc więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.), natomiast inwestorzy indywidualni - 18,2 tys. mieszkań, tj. o 5,5 proc. więcej niż w 2019 r.

W  ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,2 proc.  ogółu mieszkań oddanych do użytkowania (odpowiednio 61,4 proc. i 36,8 proc.). Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (404 wobec 667); w pozostałych formach (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) łącznie oddano 483 mieszkania (wobec 731 w ub. roku). Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych w okresie styczeń-marzec 2020 r. wyniosła 4,5 mln m2, czyli o  5,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2019. W porównaniu do okresu styczeń-marzec 2019 r. przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania zwiększyła się o 1,2 m2 - do poziomu 91,6 m2. 


Liczba mieszkań, na których budowę wydano zezwolenie

Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 59,1 tys. mieszkań, tj. o 3,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2019. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (36,8 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (21,9 tys.), którzy względem ubiegłego roku odnotowali wzrosty odpowiednio o 5,7 proc. i 3,9 proc. Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 99,4 proc. ogółu mieszkań. Mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. odnotowano mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, w budownictwie spółdzielczym (204 mieszkania wobec 463) oraz w pozostałych formach budownictwa (125 wobec 780).

Mieszkania, których budowę rozpoczęto

W okresie styczeń-marzec 2020 r. rozpoczęto budowę 52,5 tys. mieszkań, tj. o 2,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019. Deweloperzy rozpoczęli budowę 31,8 tys. mieszkań (o 4,6 proc. mniej niż w 2019 roku), a inwestorzy indywidualni 19,6 tys. (o 2,6 proc. więcej r/r), czyli łącznie 98,0 proc. ogólnej liczby mieszkań. Mniej mieszkań, których budowę rozpoczęto, zaobserwowano w budownictwie spółdzielczym (528 mieszkań wobec 675), a także w pozostałych formach budownictwa (543 wobec 698).

................................

KOMENTARZ: Budownictwo (względnie) odporne na COVID-19

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, epidemia COIVID i restrykcje nakładane przez rząd miały mniejszy negatywny wpływ na aktywność w budownictwie, niż w przypadku innych sektorów gospodarki. Z uwagi na charakter działalności, epidemia nie wymusiła istotnych zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu firm. Ponadto w marcu do zwiększenia produkcji budowlano-montażowej przyczyniła się dobra pogoda. Wsparcie dla takiej oceny stanowią wyniki badań koniunktury GUS, zgodnie z którymi odsetek firm wskazujących warunki atmosferyczne jako barierę działalności w marcu był bardzo niski.

Budownictwo też w końcu ucierpi

Pomimo niewielkiej skali spowolnienia produkcji budowlano-montażowej w marcu oczekujemy, że sytuacja w budownictwie znacząco pogorszy się w horyzoncie kilku miesięcy. Wsparcie dla takiej oceny perspektyw stanowią kwietniowe wyniki badań koniunktury w budownictwie wg GUS. Sygnalizują one znacząco silniejszy spadek wskaźników dotyczących oczekiwań niż w przypadku oceny bieżącej sytuacji.

Uważamy, że w warunkach trwającej epidemii firmy będą niechętnie rozpoczynać nowe projekty inwestycyjne, jednak budowa istniejących obiektów zostanie ukończona. Jednocześnie oczekujemy, wyraźnego zmniejszenia nakładów brutto na środki trwałe jednostek samorządu terytorialnego, które będą szukały oszczędności w warunkach trudnej sytuacji finansowej spowodowanej epidemią COVID-19. Uważamy, że w najbliższych kwartałach obniżą się również inwestycje gospodarstw domowych (zakupy mieszkań zarówno w celach inwestycyjnych, jak i w celu zaspokojenia własnych potrzeb).

Powyższe czynniki będą oddziaływały w kierunku spadku dynamiki produkcji budowlano-montażowej (por. MAKROmapa z 14.04.2020). Produkcja budowlano-montażowa będzie stabilizowana przez inwestycje publiczne finansowane na szczeblu centralnym, co będzie czynnikiem różnicującym aktywność w budownictwie na tle innych sektorów. Marcowe dane o produkcji budowlano-montażowej w połączeniu z opublikowanymi wczoraj danymi o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej sygnalizują ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu PKB w I kw. (0,1% r/r) i całym 2020 r. (-3,8%).

Dzisiejsze dane dotyczące są lekko pozytywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.


Krystian Jaworski
Starszy Ekonomista
Credit Agricole Bank Polska S.A.


 


 

GUS
Dowiedz się więcej na temat: Budownictwo / Geodezja | branża budowlana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »