GUS opublikował ważne dane dotyczące stanu naszej gospodarki

Nasza gospodarka przyspiesza. W III kwartale PKB wzrósł o 1,9 proc. w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego - wynika z wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w III kwartale PKB wzrósł o 1,9 proc. w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego.

W II kwartale nasza gospodarka rozwijała się w tempie 0,8 procent, w pierwszym 0,5 procent.

- W trzecim kwartale 2013 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,7 proc. - podał Urząd.

GUS zaznaczył, że dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji. Dodano, że pełne dane dotyczące PKB w minionym kwartale zostaną opublikowane 29 listopada o godz.10.

Pozytywny wpływ na PKB w III kwartale miało m.in. spożycie indywidualne, eksport netto oraz sektor bankowo-ubezpieczeniowy - oceniła Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS.

"Wstępne dane za III kwartał pokazują, że następuje stopniowe umacnianie tempa wzrostu PKB. (...) Zakładamy pozytywny wkład kategorii +spożycie indywidualne+ w PKB. Taka ocena wynika z trzech różnych źródeł. Po pierwsze, ocenę taką potwierdza wskaźnik koniunktury konsumenckiej. Po drugie, dane o sprzedaży detalicznej, zaś po trzecie dane o wzrastającej sile nabywczej, czyli o realnym wzroście wynagrodzeń" - powiedziała w czwartek dziennikarzom Jeznach.

"Ponadto o potwierdzeniu rosnącego spożycia indywidualnego świadczą dane z sektora bankowego, gdzie widać było m.in. mniejszy przyrost depozytów" - dodała.

Jeznach oceniła, że w III kwartale utrzymał się realny wzrost spożycia publicznego, choć mógł być on mniejszy niż w II kwartale. "Bardzo wstępnie oceniamy, że następuje też stopniowa poprawa w kategorii nakładów brutto na środki trwałe" - powiedziała."Pozytywny wpływ na tempo PKB miał nadal także eksport netto" - dodała Jeznach.

Jeznach dodała, że sektor gospodarstw domowych miał w III kwartale podobny wpływ na PKB jak w II kwartale.

"Według wstępnych danych, w III kwartale mieliśmy lepsze wyniki sektora przedsiębiorstw. Odnotowaliśmy poprawę w przemyśle i usługach. W tych składowych nieco słabiej wyglądał transport, zaś zmniejszało się tempo spadku produkcji przemysłowo-budowlanej" - powiedziała.

Z ocen GUS wynika, że w III kwartale sektor instytucji rządowych i samorządowych nie wniósł pozytywnego wkładu w PKB.

"Banki w III kwartale wykazywały dobrą kondycję, a ponieważ stanowią one 45-50 proc. sektora bankowo-ubezpieczeniowego to można wstępnie powiedzieć, że cały sektor bankowo-ubezpieczeniowy miał pozytywny wpływ na PKB" - dodała.

OPINIE

Monika Kurtek: Dane o PKB potwierdzają przyspieszenie w gospodarce

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o czwartkowym szybkim szacunku GUS dotyczącym dynamiki PKB:

"Wstępny szacunek PKB w trzecim kwartale br. jest kolejnym dowodem na to, że polska gospodarka przyspiesza. Tempo wzrostu gospodarczego zbliżyło się już do 2,0 proc. rdr i spodziewamy się, że w ostatnim kwartale przekroczy już ten poziom.

W całym 2013 r. dynamika PKB znajdzie się tym samym w okolicach 1,3-1,4 proc., ale nie przekroczy raczej 1,5 proc.

Choć strukturę wzrostu PKB w trzecim kwartale poznamy za kilka dni, na podstawie opublikowanych danych miesięcznych szacujemy, że pomiędzy lipcem i wrześniem nadal głównym silnikiem gospodarki polskiej był eksport, przy czym spodziewamy się, że także popyt krajowy wreszcie pozytywnie na nią wpływał - pierwszy raz od pierwszego kwartału 2012 r.

W kolejnych kwartałach, przy założeniu dalszej stopniowej poprawy sytuacji gospodarczej w strefie euro, spodziewamy się kontynuacji pozytywnych tendencji w Polsce. W 2014 r. dynamika PKB ma szanse osiągnąć co najmniej 2,5 proc.

Z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej opublikowane dziś dane nie są zaskoczeniem. W gospodarce materializuje się scenariusz stopniowego ożywienia, na co RPP liczyła. Prawdopodobnie ciekawsze dla Rady będą popołudniowe dane inflacyjne, gdzie - jak się spodziewamy - nastąpiła jej stabilizacja w okolicy 1,0 proc. rdr.

W świetle bardzo słabej presji inflacyjnej RPP w najbliższych miesiącach utrzymywać będzie obecne neutralne nastawienie oraz zadeklarowany ostatnio termin stabilizacji stóp procentowych przynajmniej do końca pierwszej połowy 2014 r. Do pierwszych podwyżek stóp procentowych szybko w Polsce nie dojdzie. Nastąpi to naszym zdaniem najwcześniej pod koniec 2014 r."

Tomasz Kaczor: Tak szybko PKB nie rosło od dwóch lat

Główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor o czwartkowym szybkim szacunku GUS dotyczącym dynamiki PKB w trzecim kwartale br., która wyniosła 1,9 proc. rdr oraz 0,6 proc. kdk:

"Według wstępnych szacunków GUS produkt krajowy brutto w trzecim kwartale br. silnie przyspieszył, z 0,8 proc. w drugim kwartale do 1,9 proc. rok do roku. Spodziewano się wzrostu PKB o 1,6 proc. rok do roku. Po wyeliminowaniu wahań wynikających z czynników sezonowych kwartalny wzrost PKB wyniósł 0,6 proc., w drugim kwartale było to 0,5 proc. rok do roku.

Tak szybko PKB nie zwiększało się w ciągu ostatnich dwóch lat i nie ma już wątpliwości, że ożywienie gospodarcze stało się twardą rzeczywistością. W tej sytuacji najważniejsze staje się pytanie o jego trwałość, szczególnie wobec zaobserwowane wyhamowania w strefie euro.

GUS nie podaje na razie danych na ten temat, ale sądzimy, że za wyższą dynamiką PKB stoi wyraźne ożywienie popytu krajowego, przede wszystkim konsumpcji prywatnej, co sprzyja utrwaleniu wzrostu. Duże było zapewne zwiększenie stanu zapasów przedsiębiorstw - czynnik ten oddziaływał negatywnie w poprzednim kwartale i niewykluczone, że firmy odrabiały zaległości i gromadziły zapasy mając przed sobą wyraźną perspektywę ożywienia. Najnowsze dane cząstkowe potwierdzają, że handel zagraniczny był prawdopodobnie nadal istotnym pozytywnym kontrybutorem do wzrostu. Najciekawsze z punktu widzenia perspektyw wzrostu jest jednak to, jak zmieniły się inwestycje - ale na tę informację przyjdzie nam poczekać jeszcze dwa tygodnie.

Nieco wyższe od prognoz PKB nie zmienia faktu, że inflacja prawdopodobnie jeszcze przez dłuższy czas pozostanie poniżej celu NBP, co będzie głównym czynnikiem utrzymującym stopy procentowe na obecnym poziomie".

Grzegorz Maliszewski: Eksport głównym motorem wzrostu PKB

Główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski o czwartkowym szybkim szacunku GUS dotyczącym dynamiki PKB w trzecim kwartale br., która wyniosła 1,9 proc. rdr oraz 0,6 proc. kdk:

"Odczyt ten jest bliski naszym oczekiwaniom i wyższy od konsensusu rynkowego na poziomie 1,6 proc. rok do roku. Nie zostały opublikowane dane o strukturze wzrostu gospodarczego, jednak w naszej ocenie głównymi motorami wzrostu były eksport netto oraz konsumpcja prywatna.

Miesięczne dane o sprzedaży detalicznej wskazują na przyspieszenie spożycia prywatnego, czemu sprzyjała poprawa siły nabywczej dochodów z pracy oraz stabilizacja na rynku pracy. W stosunku do wcześniejszego kwartału wyhamował też prawdopodobnie spadek inwestycji. Podobnie jak w drugim kwartale ujemną kontrybucję do wzrostu PKB miały zapewne zapasy. Szczegółowe dane o strukturze wzrostu gospodarczego opublikowane zostaną 29 listopada br.

Dane te potwierdzają stopniową poprawę koniunktury w polskiej gospodarce. Kolejne kwartały powinny przynieść dalszą odbudowę wzrostu gospodarczego, który w czwartym kwartale przekroczy już 2 proc., zaś w całym roku wyniesie 1,4 proc. (...) Polska gospodarka wciąż rozwija się w tempie niższym od potencjału i dynamika PKB wciąż utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie. Oznacza to, iż przyspieszenie wzrostu PKB nie powinno powodować silnej presji inflacyjnej, stąd opublikowane dane nie wpływają na nasze oczekiwania, co do polityki monetarnej. Najbliższe miesiące powinny przynieść stabilizację stóp procentowych, a pierwszej podwyżki oprocentowania oczekujemy w drugiej połowie przyszłego roku.

Dane o PKB oraz inflacji podane w czwartek przez GUS świadczą o trwałej tendencji do poprawy sytuacji gospodarczej - ocenia Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze.

"Wczorajsze, bardzo pomyślne dane z polskiej gospodarki: silniejszy od przewidywań analityków rynkowych wzrost PKB w III kwartale przy niższej od prognozowanej przez nich inflacji CPI świadczy o już trwałej i nabierającej mocy tendencji do poprawy sytuacji gospodarczej w naszym kraju" - ocenił w komentarzu do biuletynu Rady Grabowski.

"Informacje te szczególnie cieszą na tle napływających danych o sytuacji gospodarczej w całej Unii Europejskiej (...) Dodatkowo cieszy fakt, że przyśpieszanie naszej gospodarki nie wynika głównie ze stosowanych stymulatorów makroekonomicznych (fiskalnych, monetarnych czy kursowych) ani ze współfinansowanych pomocą unijną inwestycji publicznych, ale z rosnącej konkurencyjności naszych przedsiębiorstw, które kolejny już miesiąc wypracowały we wrześniu rekordowy poziom nadwyżki w handlu zagranicznym" - dodał.

Z danych GUS wynika, że w III kwartale PKB Polski wzrósł o 1,9 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie 1,7 proc. rdr. GUS podał także, że inflacja w październiku wyniosła 0,8 proc. rdr oraz 0,2 proc. mdm. Rynek oczekiwał wyniku na poziomie 1,0 proc. rdr, oraz 0,3 proc. mdm.