GUS podał dane o inflacji
Według danych GUS w marcu ceny konsumenta wzrosły o 2,6 proc. w skali roku, zgodnie z naszą prognozą i konsensusem rynkowym i mniej niż w poprzednim miesiącu (2,9 proc.). Spadek rocznej inflacji to w dużej mierze efekt bazy roku poprzedniego.
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w marcu nastąpił łagodny wzrost cen żywności (0,3 proc. miesiąc do miesiąca) oraz spory wzrost cen paliw (1,7 proc. m/m). Znacząco podrożał też tytoń (aż o 3,7 proc. m/m) co jest opóźnionym efektem wzrostu podatku akcyzowego. W kolejnych miesiącach będziemy świadkami dalszego spadku rocznej inflacji, nawet w okolice 1,5 proc. w okresie wakacyjnym.
Tuż przed publikacją danych odnowiliśmy umocnienie złotego (o ok. 0,3 proc. względem dolara i euro), jednak nie ma ono związku z publikacją. Polska waluta wcześniej traciła m.in. ze względu na spore spadki na parze EURUSD, spowodowane brakiem wiary rynku w skuteczność pomocy dla Grecji. Warto jednak odnotować duży spadek stawek FRA dla 3-miesięcznego WIBOR-u, sugerujący, iż rynek oczekuje, że stopy procentowe w Polsce mogą nie wzrosnąć przed końcem roku. To również czynnik, który powstrzymuje umocnienie polskiej waluty.
Przemysław Kwiecień
- - - - - -
"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 3,1 proc.) oraz w zakresie transportu (o 8,4 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,79 pkt proc. i 0,75 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,24 pkt proc." - podał GUS
- - - - - -
MF: W kwietniu CPI zejdzie poniżej 2,5 proc. rdr
W kwietniu 2010 roku inflacja zejdzie poniżej 2,5 proc. rdr, a kolejne miesiące przyniosą dalsze obniżanie się wskaźnika aż zejdzie on poniżej 2 proc. w miesiącach letnich - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki w Ministerstwie Finansów.
- Nie zmieniamy naszych oczekiwań co do dalszej ścieżki inflacji. W kwietniu w zeszłym roku inflacja mdm była równie wysoka jak w marcu 2009 roku, ceny wzrosły o 0,7 proc. W tym roku na pewno będzie to niższy wzrost, bowiem ceny żywności powinny wolniej rosnąć. Zatem na pewno w ujęciu rocznym wskaźnik CPI będzie niższy niż cel inflacyjny RPP - powiedział Dudek.
- W kolejnych miesiącach inflacja będzie się dalej obniżać, wskaźnik roczny w miesiącach letnich powinien nawet być mniejszy niż 2 proc. - dodał.
Dudek podkreślił także, że dane GUS o inflacji w marcu są zgodne z oczekiwaniami resortu finansów.
- Wskaźnik miesięczny inflacji jest nieznacznie niższy, roczny jest taki sam jak szacowaliśmy. Również w przypadku struktury cen nasze szacunki są zgodne z danymi GUS - powiedział wicedyrektor departamentu MF.
- - - - - -
MG: CPI w kwietniu poniżej 2,5 proc. rdr
Inflacja w kwietniu powinna obniżyć się poniżej celu RPP, który wynosi 2,5 proc. rdr, w całym II i III kwartale tego roku powinna również kształtować się poniżej tego poziomu - oceniła w rozmowie z PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.
- Miesięczny wzrost cen w kwietniu powinien być zbliżony do odnotowanego w marcu. Głównie w wyniku sezonowego przyśpieszenia wzrostu cen żywności. Stabilizująco na inflację powinien wpływać kurs złotego. Roczny wskaźnik wzrostu cen w kwietniu powinien znaleźć się poniżej celu inflacyjnego RPP i pozostawać tam w drugim i trzecim kwartale br. - powiedziała Piątkowska.