GUS podał najnowsze dane o sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2020 r. była wyższa niż przed rokiem o 3,0 proc. (wobec wzrostu o 5,7 proc. w lipcu 2019 r.). W porównaniu z czerwcem 2020 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 6,5 proc. W okresie styczeń-lipiec 2020 r. sprzedaż zmalała r/r o 3,9 proc. (wobec wzrostu o 6,0 proc. w 2019 r.)

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

W lipcu 2020 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach sprzedających meble, rtv, agd" (o 15,8 proc. wobec wzrostu o 15,9 proc. przed rokiem). Sprzedaż wzrosła także w następujących prezentowanych grupach: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 5,3 proc.); "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 2,3 proc. ) oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 0,7 proc.). Spadek sprzedaży wykazały natomiast jednostki handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 2,8 proc.), żywnością, napojami alkoholowymi i wyrobami tytoniowymi (o 1,0 proc.), jak również podmioty zaklasyfikowane do grupy "pozostałe" (o 1,4 proc.). Sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego utrzymała się na niezmienionym poziomie.

W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 10,3 proc.). Udział tej sprzedaży spadł z 7,7 proc.w czerwcu br. do 6,5 proc. w lipcu br. Spadek udziału sprzedaży przez internet wykazały m.in.przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio z 21,8 proc. do 19,4 proc.), a także podmioty z grup "tekstylia, odzież, obuwie" (z 19,5 proc. przed miesiącem do 16,8 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (z 14,1 proc. do 11,1 proc.).

Reklama

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2020 r. była o 4,8 proc. wyższa w porównaniu z czerwcem 2020 r.

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w lipcu 2020 roku

Według wstępnych danych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w lipcu br. była niższa o 10,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 6,6 proc.) oraz niższa o 3,6 proc. w stosunku do czerwca 2020 roku (przed rokiem wzrost o 5,8 proc.).

W stosunku do lipca ub. roku zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 2,9 proc.), zajmujących się budową budynków (o 7,6 proc.) oraz realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 16,9 proc.).
W porównaniu z czerwcem 2020 roku zmniejszenie wartości robót zanotowano we wszystkich działach budownictwa, w jednostkach wykonujących roboty specjalistyczne - 1,8 proc., specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - 2,0 proc., realizujących prace związane z budową budynków - 7,1 proc.

W okresie styczeń-lipiec 2020 r., w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r., zwiększenie wartości (o 1,1 proc.) produkcji budowlano-montażowej wystąpiło w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonywaniem robót specjalistycznych. Jednostki, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz budowa budynków zanotowały spadek odpowiednio o 0,6 proc. i 1,4 proc.

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w lipcu br. była niższa o 12,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 r. wzrost o 6,6 proc.), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 9,0 proc.(w 2019 r. wzrost o 6,6 proc.).
W okresie styczeń-lipiec 2020 roku wartość robót inwestycyjnych była na podobnym poziomie jak w analogicznym okresie 2019 r., zaś robót remontowych spadła o 1,3 proc. (wobec wzrostów analogicznych robót o 8,0 proc. i 4,8 proc. w 2019 r.).

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w lipcu br. (w cenach stałych) w porównaniu z przeciętną miesięczna wartości z roku 2015 wyniosła 116,8.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 8,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 3,6 proc. niższym w porównaniu z czerwcem 2020 roku.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia | handel Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »