GUS podał nowe dane z przemysłu. Jest delikatny wzrost
Produkcja sprzedana przemysłu w pierwszych trzech kwartałach 2024 r. była wyższa o 0,2 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 2,3 proc. - podał w poniedziałek GUS. Wzrost produkcji sprzedanej obserwowano w trzech głównych grupowaniach przemysłowych; w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych, nietrwałych i inwestycyjnych. Spadek odnotowano w produkcji dóbr zaopatrzeniowych.
W podmiotach o liczbie pracujących 10 osób i więcej produkcja sprzedana przemysłu od stycznia do końca września była o 0,2 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 2,3 proc. - podał GUS.
Zwiększenie produkcji obserwowano w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji - o 8,2 proc. (wobec spadku o 1,9 proc. przed rokiem), mniejsze w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 1,2 proc. (wobec spadku o 10,2 proc. przed rokiem) oraz niewielkie w przetwórstwie przemysłowym - o 0,1 proc. (wobec spadku o 1,4 proc. przed rokiem).
Natomiast w górnictwie i wydobywaniu zanotowano spadek o 4,2 proc. (wobec spadku o 6,7 proc. przed rokiem). Wzrost produkcji sprzedanej wystąpił w 21 (spośród 34) działach przemysłu, których udział stanowił 73,7 proc. wartości produkcji przemysłowej ogółem.
Wzrost produkcji sprzedanej w pierwszych trzech kwartałach 2024 r., w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, obserwowano w trzech głównych grupowaniach przemysłowych - wskazał GUS. Produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych zwiększyła się o 2,7 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 2,2 proc. Oraz dóbr inwestycyjnych - o 0,7 proc.
Niższa niż przed rokiem była natomiast produkcja dóbr zaopatrzeniowych - o 2,3 proc. oraz nieznacznie dóbr związanych z energią - o 0,1 proc.
Z kolei wydajność pracy w przemyśle mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego była o 1,2 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 1,7 proc.
W pierwszych trzech kwartałach obrót w przemyśle (w cenach bieżących) obniżył się o 9,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. (wzrost o 3,8 proc.), natomiast obrót niekrajowy - o 8,6 proc. (wobec wzrostu o 1,1 proc. przed rokiem) - podał GUS.
Największy spadek obrotu niekrajowego wystąpił w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 43,0 proc. (wobec spadku o 39,1 proc. przed rokiem), natomiast mniejszy w przetwórstwie przemysłowym - o 8,5 proc. (wobec wzrostu o 2,1 proc. przed rokiem) oraz w górnictwie i wydobywaniu - o 7,6 proc. (wobec spadku o 8,1 proc. przed rokiem).
W dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji obserwowano wzrost obrotu niekrajowego - o 30,6 proc, (wobec spadku o 41,9 proc. przed rokiem).
Jak podał GUS, spośród 460 wyrobów i grup wyrobów przemysłowych objętych badaniem, w 1-3 kwartale 2024 r. możliwe było zaprezentowanie danych o produkcji dla 4571 wyrobów. Produkcja 245 wyrobów była wyższa niż przed rokiem.
Wzrost odnotowano m.in. w produkcji cukru, pestycydów i innych środków agrochemicznych, rowerów, nawozów mineralnych lub chemicznych azotowych, pojazdów do transportu publicznego, samochodów ciężarowych i ciągników drogowych do ciągnięcia naczep, stali surowej, produktów uboju trzody chlewnej, odbiorników telewizyjnych, benzyny silnikowej, olejów napędowych, tworzyw sztucznych czy komputerów i opon.
Niższa niż w 1-3 kwartale 2023 r. była natomiast produkcja 212 wyrobów i grup wyrobów, w tym zmniejszyła się m.in. produkcja ciągników rolniczych, wyrobów walcowanych na gorąco (bez półwyrobów), kuchni gazowych z piekarnikiem, samochodów osobowych, chłodziarek i zamrażarek, tarcicy liściastej, akumulatorów kwasowo-ołowiowych do pojazdów samochodowych, produktów uboju bydła i cieląt, wyrobów z gumy, węgla kamiennego oraz wędlin, obuwia, kuchni elektrycznych.