GUS podał szybki szybki szacunek PKB za IV kw.

Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2019 roku wzrósł o 3,1 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 3,9 proc. rdr w III kw. - wynika z flash szacunku GUS. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w IV kwartale 2019 r. gospodarka urosła o 3,0 proc. rdr. Analitycy oczekiwali wskazania blisko 3% r/r dynamiki. Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 28 lutego.

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że IV kwartał 2019 roku przyniósł prawdopodobnie spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce nieco poniżej 3 procent. Ekspert zwrócił uwagę na dwa czynniki - obserwowane od początku 2018 roku spowolnienie w globalnej gospodarce, w tym Niemiec, które są naszym głównym partnerem handlowym, oraz hamowanie inwestycji publicznych. To z kolei wiąże się to z harmonogramem wykorzystania środków w ramach obecnego wieloletniego budżetu unijnego.

W ocenie Piotra Bujaka, 2020 rok zapewne będzie lepszy niż końcówka roku poprzedniego, ponieważ widać pewne oznaki ożywienia gospodarczego na świecie. - Mamy oczywiście problem z koronawirusem, co jest czynnikiem ryzyka dla gospodarki w tym roku, ale jeśli sytuację uda się opanować w ciągu najbliższych tygodni, dwóch miesięcy powinien to być w pełni odwracalny szok - dodał ekonomista. Jego zdaniem, pierwszy kwartał może być jeszcze słaby, ale w kolejnych powinno być już widać przyspieszenie. Pod koniec stycznia GUS przedstawił szybki szacunek PKB za cały 2019 roku. Według niego, w ubiegłym roku polska gospodarka wzrosła o 4 procent wobec 5,1 procent w 2018 roku.

Reklama


 PKB powyżej oczekiwań

Zgodnie z dzisiejszą publikacją GUS, tempo wzrostu gospodarczego obniżyło się do 3,1% r/r w IV kw. ub. r. wobec 3,9% r/r w III kw., a tym samym ukształtowało się powyżej dynamiki implikowanej na podstawie danych o PKB za cały 2019 r.Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zmniejszyła się do 0,2% w III kw. wobec 1,2% w III kw. Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem, a pełne dane o PKB uwzględniające informacje dotyczące jego struktury zostaną opublikowane pod koniec miesiąca. Wyższa od naszych oczekiwań dynamika w IV kw. stanowi lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w 2020 r. (2,7%). Precyzyjniejsza ocena tego ryzyka będzie możliwa po zapoznaniu się z finalnymi danymi o strukturze PKB. Dzisiejsze wyższe od oczekiwań dane o styczniowej inflacji i wzroście PKB w IV kw. 2019 r. są lekko pozytywne dla kursu złotego i rentowności obligacji.
Jakub Olipra Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A


Komisja Europejska utrzymała prognozy dla Polski

Wzrost PKB w 2020 roku ma wynieść 3,3 proc. i również 3,3 proc. w 2021 roku. KE podała też, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2019 roku utrzymywał się na wysokim poziomie. Szacuje się, że wyniósł 4 proc. i był napędzany popytem wewnętrznym, a w szczególności inwestycjami. Komisja oczekuje, że wzrost konsumpcji prywatnej pozostanie silny w 2020 roku, "napędzany korzystną sytuacją na rynku pracy, bodźcami fiskalnym i silnym zaufaniem konsumentów".

Wskazuje jednocześnie, że zarówno dynamika eksportu, jak i importu spowolniła w ciągu roku, co wynika z mniej korzystnej sytuacji w światowym handlu. "Oczekuje się, że dalsze podwyżki płac będą wspierać konsumpcję prywatną, mimo że wyższa inflacja będzie miała wpływ na siłę nabywczą gospodarstw domowych. Inwestycje prywatne znacznie wzrosły w 2019 roku (...). Jednocześnie wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych stanie się ważnym czynnikiem wzmacniającym inwestycje prywatne, zwłaszcza inwestycje w maszyny i urządzenia" - prognozuje KE.

Komisja podała, że w 2019 roku inflacja w Polsce wyniosła 2,1 proc. i prognozuje, że wzrośnie do 2,7 proc. w 2020 roku i wyniesie 2,5 proc. w 2021 roku. "Oczekuje się, że ceny żywności i usług będą głównymi czynnikami podwyższającymi inflację względem poprzednich pięciu lat. Prognozuje się, że ceny energii elektrycznej gwałtownie wzrosną w 2020 roku ze względu na zmiany regulacyjne, przy czym zakłada się, że trend spadkowy światowych cen ropy powstrzyma inflację" - poinformowała KE.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prognozy | PKB | wzrost PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »