Reklama

GUS: Polacy szukają gdzie taniej!

- Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 7,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,9 proc. - podał we wtorek GUS.

Roczna sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w maju o 4,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w maju w ujęciu rocznym wzrosła średnio o 6,9 proc., a liczona miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,3 proc.

OPINIE

Reklama

- Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan o danych GUS.

"Charakterystyczne jest to, co potwierdza tendencje widoczną w poprzednich miesiącach, czyli wzrost sprzedaży detalicznej w niewyspecjalizowanych sklepach, tzn. w supermarketach, dyskontach i sklepach wielobranżowych. Świadczy to o tym, że Polacy nie chcą zmniejszają konsumpcji, ale szukają tańszych towarów.

W maju zauważalnie wzrosła sprzedaż żywności. Nieźle też idzie sprzedaż samochodów i paliw. Wyraźnie wzrosła sprzedaż sprzętu RTV i AGD, a zwłaszcza telewizorów, co z pewnością nastąpiło w związku z Euro 2012. Wyniki branży handlowej są całkiem dobre i wszystko wskazuje na to, że także w czerwcu sprzedaż powinna utrzymać swoją dynamikę".

_ _ _ _ _

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w kwietniu i maju:
            V 2012         IV 2012        
           V 2011  IV 2012    IV 2011  III 2012
.
ogółem         7,7    0,9     5,5    -2,4 
.
pojazdy        7,2    1,6    10,6   -14,0
mechaniczne 
.
paliwa         12,6    3,2    11,3    2,4 
.
żywność, napoje,    5,8    -2,9     1,0    -1,9
wyroby tytoniowe     
.
pozostała sprzedaż   13,9   -3,1     8,5    -1,3
w niewyspecjalizowanych 
sklepach
.
leki, kosmetyki    11,7    -0,2     9,6    -1,9
. 
odzież, obuwie    -2,5    -5,1     1,6    1,4
.
meble, AGD, RTV    22,5    6,2    17,1    -2,8
prasa, książki    -9,7    3,0    -8,2    -1,4
.
pozostałe       3,1    6,8     1,3    -4,0      

Były wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński o wtorkowych danych GUS, według których sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 7,7 proc. w maju, natomiast w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,9 proc.:

"Wszystko wskazuje na to, że maj to przedostatni dobry miesiąc dla handlu. Jeszcze w czerwcu możemy się spodziewać efektu Euro 2012 w postaci lepszych wyników sprzedaży. Potem w okresie letnim, w lipcu i sierpniu trzeba się spodziewać gorszych wyników sprzedaży. Jesienią lub pod koniec roku może nawet dojść do załamania sprzedaży detalicznej.

Polska wchodzi w okres spowolnienia, w przyszłym roku będzie recesja. Trzeba brać pod uwagę to, co się dzieje na rynku pracy, jakie jest bezrobocie, a dodatkowo fakt, że bankrutuje wiele firm np. budowlanych. Administracja publiczna też zwalnia ludzi, plany firm zakładają wstrzymanie zatrudnienia i inwestycji. Załamanie sprzedaży detalicznej będzie szczególnie widoczne jesienią i pod koniec roku, kiedy jeszcze sezonowo bardzo silnie wzrośnie bezrobocie".

_ _ _ _ _

- Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w maju w ujęciu rdr o 2,8 proc., po wzroście o 3,8 proc. w kwietniu - podał GUS.W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 5,0 proc. w porównaniu ze spadkiem o 9,1 proc. w poprzednim miesiącu. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

- Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w maju o 4,6 proc. rdr, po wzroście w kwietniu o 1,0 proc., a mdm wzrosła o 4,5 proc. - podał GUS. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła w maju o 9,1 proc. rdr, po wzroście o 1,3 proc. w kwietniu, a mdm wzrosła o 6,9 proc.

GUS: sprzedaż usług w transporcie wzrosła o 7,7 proc. w maju

- W maju sprzedaż usług w transporcie wzrosła o 7,7 proc. w ujęciu rocznym - podał we wtorek GUS.

Spośród grup o znaczącym udziale w transporcie ogółem największy wzrost sprzedaży wystąpił w transporcie samochodowym (o 12,5 proc.).

W okresie pięciu miesięcy tego roku w jednostkach transportu ogółem sprzedaż usług była o 9,1 proc. wyższa niż przed rokiem.

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa jest nadal ujemny, gorszy od notowanego przed miesiącem. "Nieco bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem są oceny bieżącego popytu. Firmy zgłaszają dalszy spadek sprzedaży i pogorszenie sytuacji finansowej. Przedsiębiorstwa formułują negatywne prognozy w zakresie popytu i sprzedaży (wobec pozytywnych wskazań w poprzednich miesiącach). W najbliższych miesiącach spodziewany jest dalszy spadek zatrudnienia i niewielki wzrost cen usług transportowych" - napisano.

Dowiedz się więcej na temat: Szukają | 'Wtorek' | sprzedaż detaliczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »