Reklama

GUS potwierdza wyższy wzrost cen!

Ceny produkcji przemysłowej w lipcu wzrosły o 5,9 proc. rdr, po wzroście o 5,6 proc. rdr w czerwcu, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w lipcu wzrosły o 6,0 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,5 proc.. Największy wzrost cen zanotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,0%). Wzrosły również ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 0,9%), w tym w górnictwie rud metali o 6,4%, przy spadku cen w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 2,5%.

Reklama

W sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja ceny podniesiono o 0,4%. Ceny w przetwórstwie przemysłowym podniesiono o 0,3%, w tym najbardziej produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,0%). Wzrosły również ceny m.in. produkcji metali (o 0,6%), artykułów spożywczych (o 0,5%), napojów, odzieży (po 0,4%), produkcji maszyn i urządzeń, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,3%), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, pozostałego sprzętu transportowego, skór i wyrobów skórzanych (po 0,2%) oraz urządzeń elektrycznych (o 0,1%). Ceny produkcji wyrobów tekstylnych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Spadły natomiast ceny m.in. produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów z metali, mebli (po 0,1%), papieru i wyrobów z papieru (o 0,2%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 0,3%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 0,4%) oraz wyrobów farmaceutycznych (o 0,8%).

W porównaniu z grudniem poprzedniego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 4,3%. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 6,3%). W przetwórstwie przemysłowym zanotowano wzrost cen o 4,5%, w tym największy produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 17,3%). Wzrosły również ceny m.in. produkcji metali (o 9,6%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 7,1%), artykułów spożywczych (o 7,0%), papieru i wyrobów z papieru (o 4,9%), wyrobów z drewna, korka słomy i wikliny (o 4,8%), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych (o 4,4%), napojów (o 3,3%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 3,2%), wyrobów tekstylnych (o 2,6%), wyrobów farmaceutycznych (o 2,2%), wyrobów z metali (o 2,1%) oraz maszyn i urządzeń (o 1,4%). Spadły natomiast ceny produkcji m.in. pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,7%), odzieży (o 0,8%), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,6%) oraz produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 2,6%). Ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja podniesiono o 4,1%, a w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 2,1%.

W lipcu 2011 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 5,9% wyższe niż przed rokiem. Najbardziej wzrosły ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 18,8%). Podniesiono również ceny w sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 6,4%), przetwórstwo przemysłowe (o 5,4%) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 3,4%).

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu 2011 r. były o 0,3% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Zanotowano wzrost cen budowy budynków, budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych (po 0,3%).

Ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu br. były o 1,4% wyższe niż w grudniu ub. roku i o 1,2% wyższe niż przed rokiem.

Poniżej tabela ze szczegółami:

                VII 2011     VI 2011
               VII 10  VI 11   VI 10  V 11 
.
ogółem             5,9  0,4    5,6  0,3   
górnictwo i kopalnictwo    18,8  0,9   *19,5  *0,8  
przetwórstwo przemysłowe    5,4  0,3    *5,2  *0,3   
wytwarzanie i zaopatrywanie
w energię elektryczną, gaz
i wodę             3,4  1,0    2,4  0,1   
dostawy wody, gospodarowanie 
ściekami i odpadami, 
rekultywacja          6,4  0,4    5,6  *0,7  
produkcja budowlano-      
montażowa           1,2  0,3    0,8  0,3   
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | wzrost cen | RDR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »