Reklama

GUS: Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w marcu o 8 proc. rok do roku

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dot. zatrudnienia i płac. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2021 r. wyniosło 5.929,05 zł, co oznacza wzrost o 8,0 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 1,3 proc.

Analitycy spodziewali się, że płace pracowników wciąż będą rosnąć. Dane opublikowane dzisiaj przez GUS są najlepsze od dekady (dynamika wzrostu).

Wzrost wynagrodzenia w marcu spowodowany jest m.in wypłatami premii kwartalnych  - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wynagrodzenie w marcu licząc miesiąc do miesiąca wzrosło o 6,5 proc., przy konsensusie 4,0 proc.

"Spowodowane było to m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych, wynagrodzeń za nadgodziny (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń), a także większą liczbą dni roboczych w marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem" - czytamy.

Reklama

Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zwiększyła się w marcu do -1,2 proc. r/r wobec -1,7 proc. w lutym z uwagi na efekty niskiej bazy sprzed roku związanej z wybuchem pandemii COVID-19. Oczekujemy, że dynamika przeciętnego wynagrodzenia zwiększyła się w marcu do 5,5 proc. r/r wobec 4,5 proc. w lutym - przewidywali analitycy Credit Agricole.

Szacujemy, że w marcu, podobnie jak w lutym, firmy zwiększały zatrudnienie w ujęciu m/m. To m.in. konieczność uzupełniana luk po osobach przebywających na kwarantannie. Poziom zatrudnienia, pomimo niskiej bazy, wciąż jednak pozostaje niższy niż w ubiegłym roku. Szacujemy, że w ujęciu r/r zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu było o 1,1 proc. r/r niższe. Naszym zdaniem, w marcu lekko przyspieszył wzrost wynagrodzeń, do 5,3 proc. r/r wobec 4,5 proc. wzrostu w lutym - prognozowali eksperci ING Banku.

Przypomnijmy, że zatrudnienie w lutym rok do roku. spadło o 1,7 proc. (konsensus zakładał wtedy -1,9 proc. wobec w stycznia -2,0 proc.). Wynagrodzenie w lutym natomiast wzrosło o 4,5 proc. (rok do roku).

***

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »