GUS: Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 5,6 proc., licząc rok do roku

Sprzedaż detaliczna w maju 2019 r. wzrosła o 5,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 7,3 proc. Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w maju w cenach bieżących o 7,3% r/r wobec wzrostu o 13,6% w kwietniu, co było poniżej naszej prognozy (8,5%) i konsensusu rynkowego (8,3%).

Dynamika sprzedaży liczonej w cenach stałych zmniejszyła się w maju do 5,6% wobec 11,9% w kwietniu.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w maju rdr o 7,5 proc. i spadek mdm o 1,5 proc. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 8,8 proc. rdr.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w kwietniu i maju 2019 r.:

Reklama
maj maj kwiecień kwiecień
rdr mdm rdr mdm
ogółem 5,6 -3,5 11,9 3,5
pojazdy mechaniczne 16,6 1,5 13,3 -7,0
paliwa 0,4 1,5 3,0 2,2
żywność, napoje, wyroby tytoniowe 0,9 -8,3 18,2 8,7
pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach 9,1 -5,6 20,7 5,2
leki, kosmetyki 14,8 -2,5 9,9 5,8
odzież, obuwie -0,1 -7,9 6,5 7,4
meble, AGD, RTV 16,6 -3,2 19,5 0,4
prasa, książki 0,6 -1,2 3,3 2,8
pozostałe 1,7 -0,2 2,2 -0,4

- - - - -

PKO BP: Dane GUS pokazały osłabienie sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej

Majowe dane GUS pokazały osłabienie zarówno sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej - oceniają ekonomiści PKO BP. Dodali, że zaplanowane na drugą połowę roku transfery socjalne będą wsparciem dla konsumpcji, a kalendarz wykorzystania środków UE powinien wesprzeć branżę budowlaną.

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że sprzedaż detaliczna w maju 2019 r. wzrosła o 5,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 7,3 proc. Z kolei produkcja budowlano-montażowa w maju 2019 r. wzrosła o 9,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,3 proc.

"Majowe dane pokazały osłabienie zarówno sprzedaży detalicznej jak i produkcji budowlano-montażowej. Wzrost realnej sprzedaży detalicznej spowolnił do 5,6 proc. rok do roku z 11,9 rok do roku w kwietniu, do czego przyczyniło się ustąpienie pozytywnego efektu wielkanocnego" - napisali ekonomiści PKO BP w poniedziałkowym komentarzu.

Jak wskazali, nawet po uwzględnieniu tego efektu dane były jednak gorsze od oczekiwań (konsensus: 7,2 proc. rok do roku, PKO: 6,9 proc. rok do roku).

"Po raz pierwszy od marca 2013 odnotowano spadek (rok do roku) realnej sprzedaży odzieży i obuwia. Branża odzieżowa jest najsilniej dotknięta przez wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, spadek może być więc odzwierciedleniem głębszych problemów. Warto przy tym podkreślić, że w maju 2019 liczba dni handlowych była większa niż przed rokiem, dane mogą więc też odzwierciedlać zmiany preferencji co do spędzania czasu w okolicy długiego weekendu majowego" - czytamy.

Zdaniem ekonomistów, na zniechęcający do zakupów wpływ majówki wskazywałaby też słaba dynamika sprzedaży żywności (+0,9 proc. rok do roku) oraz sprzedaży prasy, książek i sprzedaży w wyspecjalizowanych sklepach (+0,6 proc. rok do roku).

Jak wskazali, bardzo silne są natomiast kategorie pokazujące tzw. "ważne zakupy", powiązane z czynnikami dochodowymi, takie jak sprzedaż mebli, RTV i AGD oraz samochodów (w obu przypadkach +16,6 proc. rok do roku).

"Może to sugerować, że zadyszka sprzedaży jest chwilowa. Zaplanowane na drugą połowę roku transfery socjalne będą widocznym wsparciem dla konsumpcji (nawet, jeśli w mniejszym stopniu będą oddziaływały na sprzedaż), co zapowiadają już wyniki badań koniunktury konsumenckiej" - czytamy.

Ekonomiści wskazali, że także w przypadku budownictwa "kalendarz mógł bardziej niż przed rokiem zachęcać do dłuższego przestoju".

"Największą dynamikę odnotowano w przypadku robót budowlanych specjalistycznych (+14,6 proc. rok do roku), słabiej wyglądała budowa obiektów inżynieryjnych (+8,8 proc. rok do roku) oraz budynków (+7,0 proc. rok do roku)" - napisali.

Ich zdaniem, wzrost robót o charakterze inwestycyjnym (+9,4 proc. rok do roku) nie odbiegał od dynamiki robót remontowych (+9,9 proc. rok do roku).

"Kalendarz wykorzystania środków unijnych powinien wpierać branżę budowlaną, o ile nie zostanie ona dotknięta przez nową falę problemów o charakterze podażowym (brak materiałów i pracowników)" - czytamy.

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań

Wielkanocno-majówkowe wyhamowanie sprzedaży detalicznej. Silne wyhamowanie wzrostu realnej dynamiki sprzedaży detalicznej wynikało przede wszystkim z niższej dynamiki sprzedaży w kategoriach "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (0,9% r/r w maju wobec 18,2% w kwietniu) oraz "sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (9,1% wobec 20,7%).

Obniżenie dynamiki sprzedaży detalicznej w tych kategoriach wynikało z różnego układu świąt Wielkiejnocy w latach 2018-2019 (por. MAKROpuls z 23.05.2019). Przesunięcie terminu świąt oddziaływało w kierunku znaczącego wzrostu rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w kwietniu br. i jej wyraźnego spadku w maju.

Ponadto, w kierunku zmniejszenia dynamiki sprzedaży detalicznej w maju oddziaływał spadek sprzedaży w kategorii "włókno, odzież, obuwie".

W związku z wyjątkowo chłodnym majem zakupy odzieży i obuwia z kolekcji letniej nastąpiły w br. późnej niż zazwyczaj.

Uważamy, że sprzedaż detaliczna ogółem w maju mogła być również osłabiona przez efekt "długiego weekendu". Układ dni świątecznych w maju br. sprzyjał dłuższym urlopom, co najprawdopodobniej ograniczyło obroty w handlu detalicznym. Niedoszacowanie tego efektu mogło odpowiadać za ukształtowanie się majowej dynamiki sprzedaży detalicznej poniżej prognoz.

Dobre perspektywy dla sprzedaży detalicznej

Dynamika sprzedaży detalicznej w maju ukształtowała się zgodnie ze średniookresowym trendem (po wyłączeniu zaburzeń związanych ze świętami Wielkanocnymi). W najbliższych miesiącach oczekujemy utrzymania się wysokiego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej wspieranego przez bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, optymizm konsumentów oraz wypłaty transferów socjalnych. Dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej prognozy wzrostu konsumpcji w II kw. (5,0% r/r wobec 3,9% w I kw.)

Wygasające inwestycje publiczne ograniczają produkcję budowlano-montażową

Według danych GUS dynamika produkcji budowlano-montażowej zmniejszyła się w maju do 9,6% r/r wobec 17,4% w kwietniu, co było poniżej naszej prognozy (16,0%) i oczekiwań rynkowych (15,4%). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w maju o 2,7% m/m.

W strukturze danych o produkcji budowlano-montażowej w maju na szczególną uwagę zasługuje silny spadek dynamiki produkcji w kategoriach "obiekty inżynierii lądowej i wodnej" (do 8,8% r/r w wobec 32,7% w kwietniu) wskazujący na obniżającą się aktywność inwestycyjną jednostek sektora publicznego. Majowe dane stanowią zatem wsparcie dla naszego scenariusza, w którym w najbliższych kwartałach nastąpi spowolnienie wzrostu produkcji.

Będzie to związane głównie z wygasaniem cyklu w inwestycjach publicznych (w tym z ustąpieniem samorządowej "górki inwestycyjnej"). Taka tendencja będzie również zgodna z oczekiwanym przez nas profilem absorbcji środków unijnych w ramach bieżącej perspektywy finansowej (por. MAKROmapa z 10.06.2019). Wsparciem dla tego scenariusza są wyniki badań koniunktury GUS w budownictwie, wskazujące na odnotowane w ostatnich miesiącach wyraźne zmniejszenie bieżącego i oczekiwanego portfela zamówień krajowych.

Lekkie ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego

Dzisiejsze dane o majowej sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w Polsce stanowią lekkie ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu PKB w II kw. (5,0% r/r). Są one również lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Krystian Jaworski

Starszy Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia | gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »