GUS: Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 14 procent

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 14,0 proc. wobec 14,3 proc. w marcu - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Stopa bezrobocia w kwietniu 2013 r. wyniosła 14,0 proc. wobec 14,3 proc. w marcu. Bezrobocie w dalszym ciągu jest wyższe niż przed rokiem w tym samym czasie. Wtedy wynosiło 12,9 procent. Opublikowane dziś dane są mniej więcej zgodne z oczekiwaniami rynkowymi i z wcześniejszymi szacunkami resortu pracy. W kraju bez pracy pozostaje ponad 2 miliony 255 tysięcy osób.

Z danych na koniec kwietnia 2013 roku wynika, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85,0 tys. ofert pracy wobec 89,0 tys. przed miesiącem i 74,6 tys. przed rokiem. W końcu kwietnia urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 44,3 tys. osób.

Stopa bezrobocia liczona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w I kwartale 2013 r. 11,3 proc. wobec 10,1 proc. w IV kwartale 2012 r. - podał GUS.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w I kwartale 55,5 proc. wobec 56,0 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 49,3 proc. wobec 50,4 proc.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 0,2 proc. rdr

Sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 0,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 2,7 proc. - podał GUS.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 0,1 proc. rok do roku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 1,2 proc. rdr, a mdm spadła o 1,2 proc.

Nowe zamówienia w przemyśle w kwietniu wzrosły o 0,5 proc. rdr

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w kwietniu w ujęciu rok do roku o 0,5 proc., po spadku o 5,1 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 3,7 proc. w porównaniu ze wzrostem o 9,4 proc. w poprzednim miesiącu.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport wzrosły natomiast w kwietniu w ujęciu rocznym o 3,0 proc., po spadku o 5,2 proc. w poprzednim miesiącu. W ujęciu miesięcznym był to spadek o 5,5 proc. Przed miesiącem zamówienia na eksport wzrosły o 12,3 proc. mdm.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła o 5,2 proc. rdr

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w kwietniu o 5,2 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 0,2 proc. - poinformował w piątek GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła w kwietniu o 4,3 proc. w ujęciu rocznym, a miesiąc do miesiąca spadła o 0,1 proc.

Obroty w handlu detalicznym w kwietniu wzrosły o 1,2 proc. rdr

Obroty w handlu detalicznym w kwietniu 2013 roku wzrosły o 1,2 proc. rok do roku wobec wzrostu o 2,2 proc. w marcu.

IAR/PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »