GUS: Stopa bezrobocia w marcu 2021 r. wyniosła 6,4 proc.

Stopa bezrobocia w marcu 2021 r. wyniosła 6,4 proc. wobec 6,5 proc. w lutym - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w marcu 1.078,4 tys. wobec 1.099,5 tys. osób w lutym. Wcześniej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w marcu wyniosła 6,4 proc.

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 6,4 proc. wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 6,4 proc. i 6,5 proc. w lutym - podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

"Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu 6,4 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc." - napisano. Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w marcu wyniosła 1.079,8 tys. osób i w porównaniu do końca lutego spadła o 19,8 tys. osób, czyli o 1,8 proc.

W marcu, według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 115,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej tj. o 10,1 tys. (9,6 proc.) więcej niż w lutym 2021 r. i o 37,8 tys. (48,8 proc.) więcej niż w marcu 2020 r.

Reklama

Uwaga:

Najnowsze badanie GUS ("Popyt na pracę w IV kwartale 2020 r.") nie pozostawia wątpliwości - o pracę jest trudniej niż wcześniej, choć na tle UE i tak wypadamy bardzo dobrze (bezrobocie wynoszące 3,1 proc. wg. Eurostat daje nam pierwsze miejsce, przed Czechami).  Nie oznacza to jednak, że nie ma wolnych pozycji. Najwięcej jest ich w sektorze przetwórstwa przemysłowego (25,1 proc.). Ponad 10 tys. wolnych miejsc pracy oferowano z kolei w handlu. Tyle samo ofert pracy skierowanych było do robotników przemysłowych, rzemieślników oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń, czyli w budownictwie. Te oferty stanowiły ponad połowę nowo utworzonych miejsc pracy w IV kwartale 2020 r.

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w marcu w Polsce wzrósł wobec lutowego odczytu o 7,6 pkt. do 249,9 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Według autorów badania, jest to pierwszy wzrost po dwóch miesiącach spadków. - Skutki wprowadzonych końcem marca nowych działań osłonowych przeciwko epidemii w postaci restrykcji gospodarczych mogą być bardziej widoczne w kwietniu. Większe spadki niż w marcu ub. r., raczej nie wystąpią, gdyż transformację w tryb zdalny w branżach które na to pozwalają obserwujemy od ponad dziesięciu miesięcy.

Najwyraźniej widać to na przykładzie odsetka pracy zdalnej oraz typów oferowanych przyszłym pracownikom umów, które wraz z adaptacją gospodarki do obecnych warunków uległy pewnym zmianom - napisano w komentarzu do danych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Nie czekaj, rozlicz PIT 2020


 

 
Dowiedz się więcej na temat: polski biznes | bezrobocie Polska | stopa bezrobocia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »