Reklama

GUS: Szybki odczyt PKB Polski za IV kwartał 2020 r.

Według szybkiego szacunku GUS, produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w IV kwartale 2020 roku zmniejszył się realnie o 2,8 proc. rok do roku, wobec spadku o 1,5 proc. w III kwartale ub.r.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w IV kw. 2020 r. PKB spadł o 3,0 proc. rdr.

Reklama

Pełne dane o PKB w IV kw. GUS poda 26 lutego.

Kościński o wynikach PKB w IV kwartale 2020 r.

"Wyniki gospodarki w IV kw. i w całym ubiegłym roku okazały się wyraźnie lepsze od prognoz sprzed ledwie 2-3 miesięcy" - ocenia minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w przekazanym PAP komentarzu do piątkowych danych GUS.

Szef MF ocenił, że wzrost zakażeń COVID-19 i ponowne wzmocnienie obostrzeń wpłynęło na ponowny spadek PKB w IV kw., po silnym odbiciu w III kw. "Wyniósł on jednak tylko 0,7 proc. (kw/kw, sa), co oznacza, że był wyraźnie łagodniejszy od spadku z II kw. PKB w IV kw. był też o 2,8 proc. niższy niż przed rokiem" - poinformował Kościński.

Dodał, że "na podstawie wcześniejszych danych GUS dla całego 2020 r. można oszacować, że zbliżoną skalę spadku w tym ujęciu zanotowała konsumpcja prywatna, wyraźnie gorzej wypadła jednak dynamika inwestycji". "W sumie wyniki gospodarki w IV kw. i w całym ubiegłym roku okazały się wyraźnie lepsze od prognoz sprzed zaledwie 2-3 miesięcy" - zaznaczył minister.

Przypomniał, że z czwartkowych szacunków KE dla całej UE wynika również, że w 2020 r. Polska zanotowała jedną z najłagodniejszych recesji w UE. "Spadek PKB wyniósł tylko 2,8 proc., a lepszy wynik osiągnęły jedynie Irlandia oraz Litwa" - przypomniał minister.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

***

Dowiedz się więcej na temat: PKB | dane makroekonomiczne | GUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »