Reklama

GUS: W kwietniu czeka nas wielka spowiedź

1 kwietnia 2011 r. rozpocznie się spis powszechny, podczas którego padną budzące wiele kontrowersji pytania. Wszystkie zbierane podczas spisu informacje są poufne.

Główny Urząd Statystyczny informuje na swojej stronie internetowej, że spis zostanie przeprowadzony równocześnie, jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne ma składać się z krótszej listy pytań. Podstawą prawną jest Ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań.

GUS podkreśla, że to pierwszy spis powszechny po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, dlatego też pytania zawierają zagadnienia, o których mówią europejskie przepisy.

Spis ma być podzielony na kilka etapów. W ramach przygotowań między 1 a 17 marca rachmistrzowie przeprowadzą obchody obwodów spisowych, zweryfikują i ewentualnie uzupełnią swoje dane.

Reklama

Samospis

Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy bez wyjątku. Respondent po zalogowaniu na stronie internetowej i po wykonaniu procedury uwierzytelniającej uzyskuje dostęp do formularza elektronicznego i może na nim pracować przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Formularz będzie zawierał dane z systemów administracyjnych, np. PESEL, o ile respondent wybierze pracę w trybie on-line. Jest też wersja off-line, którą można pobrać, wypełnić i przekazać do biura spisowego. GUS zastrzega, że formularz off-line nie zawiera danych administracyjnych, trzeba wpisać je samemu.

W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady będą przeprowadzać rachmistrzowie spisowi. Między 15 a 16 kwietnia rachmistrze będą też starali się spisywać bezdomnych.

W pierwszej dekadzie lipca, na specjalnie wylosowanej, reprezentatywnej próbie respondentów GUS przeprowadzi telefoniczne ankiety potwierdzające dane przekazane podczas właściwego spisu.

Wiele pytań do zadania

W pełnej wersji formularz spisowy zawiera 16 pytań. - Natomiast około 20 proc. zostanie wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardzo obszernych. W wersji reprezentacyjnej może być średnio 60 pytań - w tym 16 ze spisu pełnego - a może ich być nawet około 100. Nie można być badanym dwa razy; ktoś wylosowany do spisu reprezentacyjnego nie będzie objęty spisem pełnym - powiedział PAP rzecznik GUS Władysław Wiesław Łagodziński.

Dodał, że wiarygodność tak przeprowadzonych badań jest bardzo wysoka. -To specjalna technika; są specjalne testy do kontroli reprezentatywności, specjalne, niezwykle skomplikowane programy, jest zakupiona oryginalna autorska metodologia - podkreślił.

Powiedział, że "zarówno z próby reprezentacyjnej, pełnej, jak i ze spisu kontrolnego +spowiadamy się+ wobec Eurostatu, departamentu statystki OECD i departamentu statystyki ONZ". -Trzeba ujawniać metodologię, by można było specjalnymi metodami sprawdzić poprawność tej metodologii - dodał.

Jak poinformował GUS, w ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną; migracje wewnętrzne i zagraniczne; charakterystykę etniczno-kulturową; niepełnosprawność; wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego; rodziny oraz charakterystykę mieszkań i budynków.

W ramach przygotowań do spisu gminy przeprowadziły już nabór na rachmistrzów. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, rachmistrzowie mają dostawać po 3 zł za prawidłowo wypełniony formularz pełny i 10 zł za szczegółowy. Mogą też dostać dodatek spisowy za przeprowadzane godziny - od 20 do 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Za wykonanie obchodu przedspisowego mają dostać 200 zł.

_ _ _ _

Metody spisu:

Spis ludności i mieszkań 2011 będzie realizowany metodą mieszaną tj. z wykorzystaniem systemów informacyjnych administracji publicznej oraz danych zebranych w badaniu pełnym i reprezentacyjnym, w następującej kolejności:

- pobranie danych z systemów informacyjnych,

- samospis internetowy, polegający na zaakceptowaniu lub korekcie w określonym terminie danych pozyskanych z systemów informacyjnych,

- wywiad telefoniczny wspomagany programem komputerowym, prowadzony przez ankietera statystycznego (CATI),

- wywiad rejestrowany na przenośnym urządzeniu elektronicznym prowadzony przez rachmistrza spisowego (CAPI).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »