Hallstatt ma dość. Mieszkańcy nie chcą tylu turystów dziennie
Mieszkańcy Hallstatt - austriackiego, malowniczego miasteczka w Alpach - mają dosyć wizyt i autobusów. Dziennie odwiedza je prawie 13 razy więcej turystów niż jest tam mieszkańców. Jednym z pomysłów lokalnej administracji jest zakaz wjazdu autobusów po 17.00. W ramach protestu w niedzielę zablokowano tam drogę dojazdową.
“Radykalne ograniczenia dla masowej turystyki”, „Musimy chronić naszą przestrzeń życiową” – to napisy na plakatach protestacyjnych mieszkańców Hallstatt przeciwko tłumom turystów. Uczestnicy protestu (ok. 100 osób), który odbył się w niedzielę, zablokowali tunel dojazdowy do miasteczka.
Położone nad jeziorem Hallstättersee Hallstatt jest wizytówką Austrii i jednym z najpiękniejszych miasteczek w Europie. Można je znaleźć niemal we wszystkich artykułach i przewodnikach po tym kraju. Dzięki urokowi zostało też wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Oprócz pięknych widoków, drewnianych domów i kościoła, tam właśnie istnieje najstarsza na świecie kopalnia soli, której początki sięgają epoki żelaza. W pobliżu miasteczka jest malowniczy wodospad, a turyści pragnący obejrzeć je od strony jeziora, mogą wybrać się na krótki rejs statkiem.
Na co dzień zamieszkuje je 700 osób. Pocztówkowe widoki przez cały rok przyciągają turystów z całego świata. Według BBC, w sezonie letnim Hallstatt odwiedza dziennie średnio 10 tys. osób. Obliczono, że w sumie w minionym roku miejsce to zwiedziło prawie milion turystów. Największą grupę stanowią Azjaci. Chińczycy tak bardzo zachwycili się miasteczkiem, że za 940 mln dolarów w miejscowości Huizhou, w prowincji Guangdong, wybudowali jego wierną replikę.
Turyści, nie tylko z Chin, przynoszą miejscu dochody, ale nie takie, jakich można oczekiwać. Mieszkańcy argumentują, że większość z nich nie bawi w Hallstatt dłużej niż godzinę. “Wysiadają z autobusów, biegną zrobić selfie z panoramą domów i górami i wracają. Prawie nie zostawiają pieniędzy w mieście” - skarżą się. Burmistrz zapowiedział, że zmniejszy liczbę przybywających autokarów turystycznych o jedną trzecią. Mieszkańcy chcą, aby po godzinie 17:00 nie mogły one wjeżdżać do Hallstatt.
ew