Handel dla rolników wróci pełna parą

Senat w piątek nie wniósł poprawek do ustawy o ułatwieniach w handlu dla rolników. Nowe przepisy mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. W piątki, soboty i niedziele rolnicy i ich domownicy będą mogli sprzedawać swoje towary w miejscach wyznaczonych przez gminy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ustawa była inicjatywą posłów Kukiz-15. Celem nowych przepisów jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, kiedy samorząd udostępniałaby miejsca dla rolników chcących sprzedawać swoje produkty.

Przepisy regulują, że miejsce do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wyznaczy rada gminy w drodze uchwały. Rolnicy mają być ponadto zwolnieni od opłaty targowej.

W trakcie prac nad ustawą w Senacie przedstawiciel resortu rolnictwa był pytany, czy skoro w ustawie wskazuje się piątki i soboty, czy to ustawa pozwala handlować rolnikom w niedziele.

Reklama

Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk zapewnił, że ustawa nie wyklucza handlu w niedziele przez rolników. Również w niedziele można handlować - nie ma takiego zakazu - powiedział.

Autorzy ustawy uważają, że ułatwienie w handlu ma się przyczynić do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych.

Ma służyć też skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji. Posłowie i senatorowie wskazywali, że łatwiejszego dostępu do produktów bezpośrednio od rolnika oczekują także konsumenci.


Ułatwienia dla handlujących rolników

Chodzi o wytworzone w gospodarstwie rolnika produkty rolno-spożywcze (sery, wędliny) oraz te pochodzące ze zbiorów np. runa leśnego (np. jagody i grzyby) oraz wyroby rękodzieła.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r. (wyznaczenie miejsca do handlu będzie zadaniem obowiązkowym gminy). Ustawa została skierowana do podpisu prezydenta.  Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

OPINIA:

Zdaniem ekspertów to ważny krok dla polskich konsumentów, którzy coraz częściej są zainteresowani możliwością zakupu świeżej żywności, produkowanej w danym rejonie przez lokalnych rolników, gdzie nie ma długich łańcuchów dostaw i pośredników, a zapewnione są bliskie relacje producentów i konsumentów".

"Skupienie handlu w jednym wyznaczonym w tym celu miejscu, na dogodnych dla rolników warunkach, leży w interesie nie tylko rolników, ale ma także wymiar społeczny i zdrowotny".


PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »