Hiszpania atrakcyjna?

Hiszpanie wprowadzili 2-letni okres przejściowy dla cudzoziemców z krajów, które przystąpiły 1 maja do UE. Czyżby obawiali się, że przyjazd większej grupy pracowników obcokrajowców skończy się dla nich katastrofą?

- Na decyzję tę złożyły się dwie przyczyny. Po pierwsze, Hiszpanie postanowili chronić swój rynek pracy z powodu bezrobocia, które wynosi pomiędzy 11,3 a 11,5 proc. Po drugie, słyszało się opinie, że Hiszpania powinna wzorować się na Francji i Niemczech, które wprowadziły okresy przejściowe. Natomiast nie słyszałem żadnych głosów ostrzegających przed zalewem obcokrajowców na hiszpański rynek pracy.

- U nas często słyszy się, że pomimo stosunkowo wysokiego bezrobocia, w Hiszpanii praca na Polaków czeka. Czy tak rzeczywiście jest?

Reklama

- Praca czeka, ale przede wszystkim w budownictwie i rolnictwie. Na budowach, oprócz osób, które potrafią posługiwać się wyłącznie kielnią, szansę na zatrudnienie mają także specjaliści: operatorzy maszyn, spawacze z uprawnieniami, pracownicy nadzoru technicznego. W rolnictwie hiszpańskim praca ma charakter sezonowy. Zostało zmechanizowane i rąk do pracy poszukuje się tylko do tych prac, których nie mogą wykonać maszyny, np. przy zbiorach truskawek.

- Czyżby praca czekała wyłącznie na ludzi po szkole zawodowej lub średniej?

- Nie. Mogą ją podejmować również wysokiej klasy specjaliści, lecz ubiegając się o zatrudnienie takiej osoby, pracodawca musi udowodnić, że nie znalazł na wakujące stanowisko Hiszpana. Znam dwóch projektantów i jednego reżysera filmowego, którzy robią tu karierę. Polak kieruje też dużym ośrodkiem badawczo-rozwojowym. Przy takich stanowiskach wymagana jest jednak doskonała znajomość języka.

- Jak duży jest rynek pracy dla opiekunek, pomocy domowych i osób trudniących się sprzątaniem?

- Jest on spory, choć brak dokładnych danych, z uwagi na to, że większość pracowników funkcjonuje w obszarze szarej strefy. Czasem jednak słyszy się, że w tego typu pracy można zarobić ok. 1000 euro miesięcznie.

A ile wynoszą aktualnie obowiązujące stawki płacy minimalnej?

- Minimalna stawka dzienna wynosi 15,35 euro, jednak jeśli ilość dni pracy w roku wynosi mniej niż 120, to wówczas jest ona wyższa - 21,80 euro. Stawka minimalna miesięczna wynosi 460,50 euro, natomiast roczna - 6447 euro. W przypadku, gdy wymiar pracy wynosi godzinę, to stawka minimalna za tę tzw. efektywnie przepracowaną godzinę, wynosi 3,59 euro.

- Jakie ma Pan rady dla Polaków, wybierających się do pracy do Hiszpanii?

Przede wszystkim warto uczyć się języka - ten, kto zna go lepiej, ma większe szanse na dobrą pracę. Po drugie - trzeba zadbać o zaplecze finansowe. Musimy pamiętać, że pieniądze zabrane z Polski szybko stopnieją.

Legalne zatrudnienie!

Chcąc legalnie pracować w Hiszpanii musimy mieć na to specjalne zezwolenie. Większość formalności załatwia pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca. Niestety jest ich dosyć sporo, są dosyć skomplikowane i czasochłonne, dlatego zdarza się że Hiszpanie rezygnują z legalnego zatrudnienia obcokrajowców.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, na okres dłuższy niz 180 dni musza posiadać wizę. Jeśli zamierzamy pracować krócej niż 180 dni, wiza nie będzie nam potrzebna. Również osoby otwierające i prowadzące w tym kraju działalność gospodarczą nie musza posiadać wizy, niezależnie od tego jak długo zamierzają to robić.

Potencjalny pracodawca musi wystąpić do hiszpańskiego Ministerstwa Pracy z wnioskiem o pozwolenie na zatrudnienie cudzoziemca. Następnie komplet dokumentów jest przesyłany do Ambasady Królewskiej Hiszpanii w Warszawie, gdzie możemy go odebrać i podpisać kontrakt. W razie konieczności posiadania wizy, wniosek o jej wydanie musimy złożyć osobiście w konsulacie hiszpańskim, jeszcze przed wyjazdem z Polski.

Po przyjeździe na miejsce, konieczne jest wyrobienie sobie karty pobytu z prawem do pracy. W tym celu trzeba udać się do Policia Nacional lub Oficyna de Extranjeros w ciągu miesiąca od dnia przybycia do Królestwa.

Obowiązki pracodawcy!

Musi on respektować wszystkie zapisy naszego kontraktu. Ponadto zobowiązany jest do potrącania i odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Pracownicy sezonowi, zatrudnieni w rolnictwie nie maja potrącanych od wynagrodzenia składek na ubezpieczenie, musza je opłacać samodzielnie.Ważne jest zachowanie wszystkich odcinków będących dowodem opłacania ubezpieczenia.

Pracujący studenci!

Studenci zobowiązani są zalegalizować swój pobyt. Deklarację pobytową należy złożyć w komisariacie Policia Nacional lub w Biurze dla Cudzoziemców wraz z dokumentem tożsamości i zaświadczeniem o przyjęciu na studia oraz trzema zdjęciami. Należy również udokumentować że posiada się wystarczające środki na finansowanie pobytu i nauki.

Studenci mogą podejmować pracę w niepełnym wymiarze godzin, tak by nie kolidowało to z tokiem studiów. Bez większych problemów mogą jednak podjąć zatrudnienie na pół etatu lub w weekendy.

Niezależnie od tego jak długo i gdzie chcą pracować, muszą zgłosić się po odpowiednie zezwolenie do właściwego oddziału hiszpańskiego Ministerstwa Pracy.

Zameldowanie w Hiszpanii

Na terenie Hiszpanii możemy przebywać bez ograniczenia czasowego. Jeżeli jednak chcemy zostać dłużej niż 90 dni, powinniśmy postarać się o karte pobytu. W tym celu należy złożyć deklaracje pobytową, miejscem załatwienia tych formalności jest Policja Nacional. Karta powinna być wydana w ciągu miesiąca.

W Królestwie nie ma obowiązku meldunkowego. Jednak zameldowanie w miejscu pobytu wiąże się z pewnymi korzyściami np. bezpłatna, podstawową opieką zdrowotną. Formalności z tym związane załatwiamy w Ratuszu. W tym celu przedstawiamy hiszpański dokument poświadczający nasz adres zamieszkania. Zameldować możemy się niezależnie od tego w jakim charakterze przebywamy w Hiszpanii.

Aby wyrobić wizę!

Wymagane dokumenty niezbędne do wyrobienia wizy:

- paszport, ważny minimum rok,

- zaświadczenie lekarskie oraz jego tłumaczenie przysięgłe wykluczające chorobę psychiczną, narkomanie oraz chorobę wymagającą kwarantanny,

- zaświadczenie o niekaralności oraz jego tłumaczenie przysięgłe wydawane przez Krajowy Rejestr Karny po opłaceniu znaczków skarbowych za 50 zł.,

- dwa zdjęcia,

- kontrakt.

Adres Ambasady!

Ambasada Królestwa Hiszpanii, ul.Myśliwiecka 4, 00-459 Warszawa, tel 022-6224250

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pracodawca | okres | rynek pracy | wizy | studenci | Hiszpania | zatrudnienie | okres przejściowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »