HSBC kupił brytyjską filię upadłego banku Silicon Valley Bank za 1 funta
Brytyjska filia upadłego amerykańskiego kredytodawcy Silicon Valley Bank została kupiona przez HSBC za symbolicznego funta (1,2 USD) w ramach transakcji ratunkowej - ogłosiły w poniedziałek brytyjski rząd i HSBC.
SVB specjalizował się w finansowaniu firm technologicznych z Doliny Krzemowej. Jego upadek, będący największym bankructwem w amerykańskim sektorze finansowym od kryzysu finansowego z 2008 r., wzbudził obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki.
Brytyjska filia SVB była niewielka, miała tylko nieco ponad 3 tys. klientów i dobrą kondycję finansową. W miniony weekend pojawiły się jednak obawy, że przejdą na nią problemy amerykańskiej centrali, a niektóre firmy ostrzegały, że mogą zbankrutować, jeśli ich depozyty nie zostaną zabezpieczone. To z kolei stanowiłby ryzyko dla sektora IT, który brytyjski rząd postrzega jako kluczowy dla rozwoju gospodarczego. Dlatego w weekend trwały intensywne rozmowy o przyszłości brytyjskiego oddziału SVB między ministerstwem finansów, Bankiem Anglii i HSBC.
Prezes HSBC Noel Quinn powiedział w poniedziałek, że transakcja była "zbyt dobrą okazją, aby ją przegapić" i zapewniła, że "kryzys w jednej instytucji nie stał się kryzysem systemowym". HSBC jest największym bankiem w Europie pod względem wartości aktywów.
Kalifornijski SVB upadł po tym, jak jego klienci, głównie z sektora technologicznego, dokonali masowych wypłat i po tym, jak jego ostatnia próba pozyskania nowego kapitału okazała się nieudana.
Jego upadek jest nie tylko największym bankructwem od 2008 roku, ale także drugim co do wielkości bankructwem banku detalicznego w USA.
Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Zobacz również: