Humanoidalne roboty nadchodzą. Niebawem ten rynek zacznie się gwałtownie rozwijać

Goldman Sachs szacuje, że w ciągu kilku lat rynek humanoidalnych robotów osiągnie wartość co najmniej 6 miliardów dolarów. Zdaniem analityków pomoże to wypełnić luki na rynku pracy – chodzi zarówno o pracowników fizycznych, jak i opiekunów osób starszych.

Jeżeli przeszkody związane z projektowaniem, technologią, przystępnością cenową i szeroką akceptacją społeczną zostaną całkowicie przełamane, rynek ten osiągnie w 2035 roku wartość 154 mld dolarów, a zatem zbliżoną do wartości globalnego rynku pojazdów elektrycznych

Ewolucja łańcuchów dostaw sprawi, że najlepszymi inwestycjami na tym etapie są inwestycje w komponenty ruchu (Leaderdrive, DS, Sanhua, Hiwin, THK). Na tym etapie nie jest jeszcze jasne, kto zdominuje aspekt oprogramowania. 

Wszędzie brakuje rąk do pracy. Roboty wypełnią lukę?

Według badań przeprowadzonych przez Deloitte i The Manufacturing Institute, deficyt pracowników na amerykańskim rynku pracy może osiągnąć 2,1 mln pracowników do 2030 roku. Aż 77 proc. producentów uważa, że będą mieli trudności z przyciągnięciem i utrzymaniem pracowników fizycznych. - Uważamy, że humanoidalny robot, po osiągnięciu pełnej funkcjonalności, mógłby skutecznie uzupełnić niedobór siły roboczej w USA. Tym bardziej, że problem nie jest ograniczony tylko do USA. W 2019 roku 39 proc. europejskich firm produkcyjnych zgłosiło, że ich produkcja była ograniczona przez niedobór siły roboczej, a po pandemii wakaty są o 30 proc. wyższe - twierdzą przedstawiciele Goldman Sachs. 

Reklama

Sztuczni ludzie jako opiekunowie starszych?

W szerszym kontekście społecznym, światowa populacja starzeje się w bezprecedensowym tempie, a odsetek osób powyżej 64 roku życia wzrośnie z 10 proc. w 2022 roku do 16 proc. w 2050 (źródło: ONZ). Według indeksu Barthela, aż 11,8 proc. osób starszych w Chinach nie jest w stanie wykonywać niektórych czynności życia codziennego i wymaga opiekunów w szpitalach lub domach opieki. Także według Eurostatu, około 26,6 proc. osób starszych w Europie ma poważne trudności w wykonywaniu czynności związanych z opieką osobistą lub prowadzeniem gospodarstwa domowego. Tu mogą wkroczyć humanoidalne roboty. 

Elon Musk wietrzy szansę na pomnożenie swoich miliardów

Nic dziwnego, że o te miliardy postanowiła powalczyć Tesla, czyli firma najbogatszego człowieka świata - Elona Muska. Koncepcja Tesla Bota, znanego również jako Optimus, została po raz pierwszy przedstawiona rok temu. Pod koniec września 2022 roku firma odsłoniła prototyp i plan komercjalizacji. Dopracowanie prototypu ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni. Elon Musk twierdzi, że w ciągu kilku lat Optimus stanie się w pełni funkcjonalnym produktem. W dłuższej perspektywie mają zostać dodane umiejętności konwersacyjne, a docelowo na rynek trafią miliony sztuk (ich cena nie będzie wyższa od ceny średniego samochodu). 

Roboty o ludzkich kształtach biznesowymi porażkami? Tylko na razie

Problem w tym, że poprzednie próby stworzenia robotów humanoidalnych zakończyły się niepowodzeniem.

Pepper został wyprodukowany przez SoftBank Robotics i trafił do sprzedaży w roku 2015. Nabywców znalazło zaledwie 27 tys. sztuk, po czym produkcję wstrzymano w 2020 roku. Maszyna miała nieco wad, ale przede wszystkim sporo... pecha. Japoński zespół zarządzający oraz zespół badawczo-rozwojowy we Francji nie były w stanie koordynować swoich działań, a późniejsze inwestycje SoftBanku w Boston Dynamics zakłóciły postęp prac badawczo-rozwojowych nad Pepperem. Za droga okazała się konserwacja, w systemach bezpieczeństwa znalazło się zbyt wiele luk. Co ciekawe, zdaniem Goldman Sachs podobny do ludzkiego wygląd robota doprowadził do zbyt wysokich oczekiwań, podczas gdy pojawiły się lepsze i bardziej wydajne substytuty (Apple Siri, roboty zamiatające/magazynowe, itp.). Podobnie było z japońskim konkurentem. 

ASIMO był symbolem japońskiej technologii robotów humanoidalnych. Jednak ostatecznie wykorzystane w nim technologie wykrywania przeszkód, adaptacji terenu, balansowania dwunożnego ASIMO zostały zaadoptowane w kosiarce do trawy i skomercjalizowane w formie niehumanoidalnej. 

Krzysztof Maciejewski

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: robot | Elon Musk | robotyzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »