IBM i Accounting Plaza rozszerzają działalność w Krakowie
Firmy IBM i Accounting Plaza (dawniej Ahold) zdecydowały się na poszerzenie działalności w Krakowie. W czwartek, 21 lutego, przedstawiciele tych firm podpisali umowy z GTC na dodatkową przestrzeń biurową.
- To nie kurtuazja, Kraków ma olbrzymi potencjał, dlatego zdecydowaliśmy się na rozwój naszej działalności - zapewniali przedstawiciele IBM oraz Accounting Plaza, którzy podpisali umowy na wynajem dodatkowej przestrzeni biurowej. W należących do Globe Trade Centre kompleksie biurowym w rejonie alei Armii Krajowej, pracę znajdzie niemal 2000 pracowników - wysokowykwalifikowanych programistów i księgowych.
Dla prezydenta Jacka Majchrowskiego rozwój działalności IBM i Accounting Plaza, a także olbrzymi popyt na nowoczesną przestrzeń biurową to dowód, że Kraków jest faktycznie stolicą nowoczesnych technologii. "Kierunek, jaki obraliśmy przed laty, by - przy wykorzystaniu potencjału naukowego miasta - przyciągać pod Wawel firmy z branży high-tech i usług okołobiznesowych, okazał się słuszny" mówił prezydent Krakowa. Przypomniał, że w 2002 roku Kraków posiadał jeden wysokiej klasy biurowiec. - Dziś, w kilkunastu nowoczesnych tego typu obiektach jest ponad 260 tys. m2 powierzchni biurowej - przypomniał Jacek Majchrowski. Według analityków, do 2009 roku pod Wawelem powstanie około 15 nowych biurowców, a Kraków wzbogaci się o dodatkowe 127 tys. m2 przestrzeni biurowej. W Wydziale Architektury i Urbanistyki, w kolejce o pozwolenie na budowę dla obiektów biurowych czeka prawie 20 wniosków. Dodatkowo niemal 80 inwestorów złożyło wnioski o warunki lokalizacyjne dla biurowców. Z badań przeprowadzanych przez firmę CB Richard Ellis, która zajmuje się monitoringiem rynku nieruchomości wynika, że Kraków zajmuje drugie - po Warszawie - miejsce pod względem oferowanej powierzchni biurowej. Na krakowskim rynku nieruchomości coraz liczniej pojawiają się deweloperzy, którzy chcą zapewnić przestrzeń biurową dla napływających do Krakowa firm. Doskonałym przykładem jest działalność firmy Globe Trade Centre i realizowane przez nią w Krakowie inwestycje. Już obecnie GTC dysponuje w rejonie al. Armii Krajowej trzema nowoczesnymi biurowcami Galileo, Newton i Edison. Niebawem dołączy do nich czwarty obiekt - Pascal. GTC rozpoczęło także realizację biurowca koło Galerii Kazimierz, której jest właścicielem. Deweloperzy interesują się także innymi rejonami Krakowa, przede wszystkimi obszarami, które mają zapewnioną dobrą obsługę komunikacyjną.
Przypomnijmy: od kilku stale rośnie zainteresowanie Krakowem ze strony branży usług dla biznesu i zaawansowanych technologii. Do działających w stolicy Małopolski firm, które zatrudniają krakowskich inżynierów i księgowych, co roku dołączają nowe - ostatnio swoje biura otworzyły tu choćby Google, HCL Technologies, UBS, Elettric 80. W Krakowie obecne są Motorola, IBM i pracująca dla Sony-Ericsona firma Ericpol. Tu powstała firma Comarch - jeden z liderów rynku informatycznego. Centra outsourcingowe ulokowały w Krakowie lub okolicach takie firmy jak CapGemini, Philip Morris czy Shell. Pod Wawelem działalność prowadzą dwa z trzech najbardziej popularnych portali internetowych: Interia i Onet. Ta ostatnia planuje w najbliższych latach zainwestować w Krakowie prawie 150 milionów złotych.
Atrakcyjność Krakowa potwierdzają też liczne rankingi i badania. Kraków jest bezkonkurencyjny nie tylko jako miejsce do spędzania wolnego czasu. Wg badania przeprowadzonego przez BBC, stolica Małopolski jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, najchętniej odwiedzanym w celach biznesowych.
(opr. KM)