Idziemy ręka w rękę z Czechami

RWE Transgas Net po czeskiej stronie i Gaz-System po polskiej to firmy odpowiedzialne za budowę łącznika gazowego Czechy - Polska w okolicach Cieszyna. Niebieskie paliwo będzie w nim mogło płynąć w obie strony - zależnie od potrzeb. Obydwa kraje uważają, że w ten sposób zwiększy się ich energetyczne bezpieczeństwo.

Łącznik Moravia powstanie nie później niż za dwa lata. Dla Polski to możliwość importowania gazu nie tylko z kierunku wschodniego (jak do tej pory), lecz także poprzez Czechy z Austrii i Niemiec. Po czeskiej stronie gazociąg mieć będzie 10 km, po polskiej - 20 km.

Rocznie będziemy mogli otrzymywać z Czech 500 mln m sześc. gazu, który pochodzić będzie wprost z podziemnego magazynu w miejscowości Třanovice (Moravskoslezsky kraj). Polskę budowa ma kosztować ponad 120 mln zł. Czeski operator RWE Transgas Net pieniądze na budowę ma dostać z unijnego programu antykryzysowego. Decyzja ma zapaść do końca roku.

Reklama

Krzysztof Mrówka

U sąsiada Polski gaz tanieje i tanieje

Sąsiedzi będą mieć tańszy gaz?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gaz | net | Czechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »