IERiGŻ prognozuje ceny w 2011 roku

W pierwszej połowie 2011 roku ceny wieprzowiny mogą wykazywać tendencję do spadku, a ceny wołowiny i drobiu będą stabilne. W II połowie roku ceny mięsa wołowego, wieprzowego oraz drobiu zaczną rosnąć - wynika z prognoz ARR i IERiGŻ.

IERiGŻ przewiduje, że w najbliższych miesiącach ceny trzody chlewnej będą wykazywały tendencję do spadku, m.in. w wyniku rosnącej krajowej produkcji wieprzowiny.

Ceny zbóż mogą się ustabilizować, ale nadal będą znacząco wyższe niż rok wcześniej. Do końca roku gospodarczego 2010/2011 na wysokim poziomie utrzymają się prawdopodobnie ceny mieszanek paszowych i koncentratów. W tej sytuacji relacje cen nadal będą niekorzystne dla producentów żywca. W efekcie, w końcu 2010 roku i na początku 2011 roku należy spodziewać się spadku pogłowia loch prośnych - napisano w biuletynie.

Reklama

WIEPRZOWINA

Biorąc pod uwagę lipcowy stan i strukturę pogłowia ocenia się, że w drugiej połowie roku 2010 roku produkcja żywca wieprzowego może zwiększyć się do 1140 tys. t, o 5 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku. Łącznie w 2010 roku produkcja żywca wyniosłaby 2275 tys. t - dodano.

IERiGŻ ocenia, że wzrostowa tendencja w produkcji żywca wieprzowego utrzyma się prawdopodobnie również w pierwszej połowie 2011 roku.

Według oceny IERiGŻ produkcja może osiągnąć poziom 1180 tys. t, o 4 proc. wyższy od szacowanej na pierwsze półrocze 2010 roku. W drugiej połowie 2011 roku możliwy jest spadek produkcji, ale ostatecznie wielkość produkcji w tym czasie będzie zależała od liczebności i struktury pogłowia w połowie 2011 roku - napisano.

Przewidywane na rok 2011 zmiany w produkcji wieprzowiny wskazują, że w pierwszej połowie 2011 roku ceny żywca wieprzowego mogą wykazywać tendencję do spadku, a w drugiej mogą wzrosnąć powyżej poziomu z drugiego półrocza 2010 roku.

Należy (...) uwzględnić, że (...) w 2011 roku na ostateczny poziom cen trzody chlewnej w Polsce znaczący wpływ będą miały ceny u wiodących producentów w UE oraz kurs złotego do euro - napisano.

WOŁOWINA

IERiGŻ szacuje, że w drugim półroczu 2010 roku produkcja żywca wołowego może ukształtować się na poziomie 360 tys. t. "Tym samym byłaby ona o 5 proc. większa niż rok wcześniej. Ocenia się, że w całym 2010 roku (podobnie jak w 2008 roku) produkcja wołowiny wyniesie 720 tys. t, o ok. 3 proc. mniej niż w 2009 roku.

Według prognoz IERiGŻ, w 2011 roku produkcja żywca wołowego utrzyma się na poziomie zbliżonym do tegorocznego. Wzrostowe tendencje w produkcji wołowiny w Polsce mogą się jednak utrzymać w przypadku poprawy warunków eksportu.

W ocenie Instytutu, po dynamicznym wzroście w 2009 roku krajowe ceny skupu cieląt od początku 2010 roku wykazują tendencję spadkową.

Zdaniem IERiGŻ do końca 2010 roku ceny utrzymają się poniżej poziomu z analogicznego okresu 2009 roku i powinny zachęcać do pozostawiania tych zwierząt do dalszego chowu - napisano.

IERiGŻ ocenia, że do końca 2010 roku ceny wołowiny w UE nie ulegną istotnym zmianom.

Ponieważ ceny w UE silnie oddziałują na ceny krajowe, w czwartym kwartale ceny bydła w Polsce prawdopodobnie nie przekroczą poziomu ubiegłorocznego - napisano.

Autorzy biuletynu oceniają, że w całym 2010 roku wywóz produktów wołowych może być większy niż w 2009 roku.

Do poprawy wyników handlu zagranicznego wołowiną w 2010 roku może przyczynić się otwarcie rynku tureckiego dla importu wołowiny, m.in. z Polski, oraz obniżenie przez Turcję ceł na to mięso i żywiec, które nastąpiło we wrześniu i spowodowało znaczący wzrost zainteresowania pozwoleniami na wywóz z refundacją wydawanymi przez ARR - napisano.

Uwzględniając prognozowany spadek produkcji wołowiny na świecie i w UE, zmiany w produkcji krajowej oraz ograniczony popyt na to mięso, przewiduje się, że w pierwszej połowie 2011 roku ceny bydła będą utrzymywały się na poziomie zbliżonym do notowanego w pierwszej połowie 2010 roku. W drugiej połowie 2011 roku ceny bydła ponownie mogą wykazywać tendencję do wzrostu, zwłaszcza w przypadku odbudowy popytu na wołowinę - dodano.

DRÓB

Zgodnie z prognozą IERiGŻ produkcja drobiu w całym roku osiągnie poziom 1930 tys. t (1350 tys. t wagi poubojowej ciepłej), o 47 proc. wyższy niż w roku 2004.

Dalszy wzrost produkcji drobiu jest przewidywany także w 2011 roku, ale jego dynamika może ulec spowolnieniu - dodano.

Według IERiGŻ wzrost cen pasz będzie przyczyną pogorszenia koniunktury na rynku drobiu w 2011 roku i spowolni tempo przyrostu produkcji.

W 2010 roku ceny zbytu, podobnie jak skupu, uległy obniżeniu. W okresie trzech kwartałów średnia cena kurcząt patroszonych wyniosła 5,07 zł/kg, a indyków 7,58 zł/kg, odpowiednio o 9 proc. i 1 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym czasie w przeliczeniu na walutę unijną tuszki kurcząt potaniały nieznacznie (o niecały 1 proc.). Ceny kurcząt w Polsce nadal były jednymi z najniższych w UE.

Według prognozy IERiGŻ, w 2011 roku produkcja mięsa drobiowego ukształtuje się na poziomie 1440 tys. t. (wagi poubojowej ciepłej), o 6,7 proc. wyższym niż w 2010 roku.

W 2011 roku prawdopodobnie utrzyma się również wzrostowa tendencja w eksporcie tego mięsa, jednak tempo wzrostu będzie mniejsze niż w 2010 roku. Biorąc pod uwagę prognozowane zmiany cen na rynku wieprzowiny, pomimo rosnącego spożycia drobiu w kraju, przewiduje się, że ceny drobiu dopiero w drugim półroczu 2011 roku będą wykazywały tendencje do wzrostu - dodano.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny mięsa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »